Allergan pristao na 66 milijardi dolara

Autor: Tomislav Pili , 17. studeni 2014. u 22:01
CEO Allergana David Pyott/Reuters

Vijest o preuzimanju proizvođača botoxa došla je već u ponedjeljak, iako se očekivala početkom ovog tjedna.

Farmaceutska kompanija Actavis zaključila je ugovor o preuzimanju proizvođača botoxa Allergan, i to za čak 219 dolara za dionicu čime je Allergan vrednovan na 66 milijardi dolara.

Prema navodima Reutersa, Actavis je pristao platiti 19 dolara po dionici više od prvotne ponude, iako je prošlog tjedna nudio 200 dolara u gotovini i dionicama čime se vrijednost transakcije penjala na ukupno 60 milijarde dolara. Međutim, obistinile su se prognoze da bi konačna cijena na kraju mogla biti mnogo bliža iznosu od 220 dolara za dionicu. Podsjetimo, Allergan je prošlog tjedna u pregovorima tražio više od 210 dolara po dionici dok su čelnici Actavisa bili voljni platiti nešto manje od 200 dolara. Procjep od tri milijarde dolara koji ih je dijelio od zaključenja posla očito je premošten tijekom vikenda kada su održani novi pregovori. Zanimljivo, prema tržišnoj cijeni ovo nije slučaj gdje mnogo veća kompanija preuzima "patuljka", već se prije radi o spajanju gotovo jednako velikih kompanija.

Tržišna kapitalizacija kalifornijske tvrtke Allergan trenutno se kreće preko 59 milijardi dolara dok tržište procjenjuje vrijednost Actavisa na približno 65 milijardi dolara. Tako će Actavis za kupnju proizvođača botoxa potrošiti viši iznos od svoje burzovne vrijednosti. Zaključenjem posla Actavis je opravdao svoju ulogu "bijelog viteza" spasivši Allergan od neprijateljskog preuzimanja kanadskog Valeant Pharmaceuticalsa. Kanađani su prošlog mjeseca objavili kako su spremni ponuditi najmanje 200 dolara po dionici. Inače, priča o Valeantu i Allerganu mnogo je šira od uobičajene storije o pokušaju da jedna tvrtka kupi drugu. Nakon što su objavili da kreću na Allergan, Kanađani su se suočili sa žestokim otporom uprave koja je tvrdila kako je ponuda, kao prvo, cjenovno neadekvatna, a kao drugo da Valeant neće biti strateški partner Allerganu koji će pomoći u razvoju kompanije, već štetnik koji će koristiti novčani tok tvrtke kako bi vratio svoje nagomilane dugove. No, situaciju je dodatno zakomplicirao Bill Ackman, aktivistički investitor i vlasnik tvrtke Pershing Square Capital Management koji je jedan od najvećih pojedinačnih dioničara Allergana.
 

Ackman je žestoko zastupao Valeantovu stranu, a za skupštinu dioničara podnio je i prijedlog o smjeni trenutne uprave i imenovanjem novih direktora, koji su – treba li i reći – mnogo skloniji prihvaćanju kanadske ponude. Međutim, ne može se reći da će Ackman i u slučaju prihvaćanja Actavisove ponude proći loše. Opcije na Allerganove dionice kupio je za 3,2 milijarde dolara, a trenutna ponuda vrednuje njegovo ulaganje na više od šest milijardi dolara. Skupština dioničara zakazana je za 18. prosinca, pa se očito vodstvu Allergana žurilo da što prije sklopi ugovor o preuzimanju s Actavisom. Protuponuda Valeanta nije isključena, tvrde izvori Bloomberga, ali je i malo vjerojatna.

Prema mišljenju izvora bliskih kompaniji, Valeant će teško moći ponuditi više od 210 dolara po dionici, ali je i taj iznos upitan s obzirom na zaduženost kompanije. Time je Actavis na pragu svoje već sedme akvizicije u posljednje četiri godine. Prema navodima domaćeg portala iCapital, u svibnju 2011. tvrtka Watson Pharmaceuticals – koja je kasnije preuzela Actavis i njegov brend – preuzela je grčkog proizvođača generika Specifer za 400 milijuna eura. Već 2012. uslijedilo je preuzimanje Ascenta za 302 milijuna eura koji je poslovao u Australiji i jugoistočnoj Aziji, a te je godine "progutan" i Actavis za 4,4 milijarde eura. Warner Chilcot dolazi na red 2013. za 6,5 milijardi eura, a ove godine preuzeti su Forest Laboratories za 16,8 milijardi eura te Silom Medical za 72 milijuna eura. Prošlog mjeseca najavljeno je preuzimanje i Durata Therapeuticsa za 504 milijuna eura. Od 2011. do danas dionica Actavisa skočila je za 377 posto.   

Komentirajte prvi

New Report

Close