Val konsolidacije među europskim zrakoplovnim tvrtkama stvara pritisak na zračne luke u regiji jer jača pregovaračku poziciju avioprijevoznika, izjavio je za Reuters čelnik udruge zračnih luka ACI Europe. Iza zrakoplovnih prijevoznika je vrlo turbulentna godina. Monarch, Air Berlin i Alitalia završili su u stečaju nakon neuspješnih pokušaja da se nose s konkurencijom u uvjetima pada cijena karata.
Lufthansa i easyJet pokupovali su imovinu Air Berlina, a dali su i ponude za dijelove poslovanja Alitalije. British Airways je pak preuzeo Monarchove vrlo vrijedne londonske slotove. “Konsolidacija znači manje zrakoplovnih tvrtki na tržištu koje morate pokušati pridobiti, manje njih da pomognu u poslovanju vaše zračne luke i da otvore destinacije. Također znači veću kupovnu moć za zrakoplovne kompanije, veću moć da diktiraju uvjete poslovanja u nekoj zračnoj luci”, izjavio je za Reuters čelnik ACI Europe Olivier Jankovec.
Dok su niskobudžetne kompanije poput Ryanaira ionako fleksibilnije kada je u pitanju prebacivanje poslova iz jedne zračne luke u drugu, stvaranje velikih zrakoplovnih grupa s poslovanjem na više aedrodroma, poput IAG-a, Air France-KLM-a i Lufthansa Groupa, znači da sada i tradicionalne aviokompanije mogu seliti poslovanje u druge zračne centre, objašnjava.
Primjerice, Lufthansa je u ovoj godini pritisnula Fraport, operatera s glavnom bazom u Frankfurtu, premještanjem pojedinih zrakoplova u München.
“Zračna luka ne može se preseliti, a zrakoplovna tvrtka može. Sve tri grupe koje sada nastaju u Europi posluju u više zračnih luka, pa mogu igrati tu igru“, dodaje Jankovec. Zbog sloma Air Berlina berlinska zračna luku Tegel ostala je bez unosnih letova na udaljene destinacije. Jankovec predviđa da bi slična sudbina mogla zadesiti i rimski Fiumicino ako Alitalia prestane s radom ili ju kupi konkurencija. Zračnoj luci u Bruxellesu trebalo je 14 godina da se oporavi od propasti Sabene, a Budimpešta je izgubila status važnog zrakoplovnog centra nakon kraha domaćeg prijevoznika Maleva.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu