Na ovogodišnjem Svekineskom narodnom kongresu, Kina je najavila snažnu podršku tehnološkom sektoru i inovacijama kao odgovor na rastuće trgovinske napetosti sa Sjedinjenim Američkim Državama.
Kina planira povećati potporu za primjenu velikih AI modela i razvoj sljedeće generacije inteligentnih platformi i pametne proizvodnje. Vlada je najavila povećanje financiranja za ključne tehnologije budućnosti, prije svega: bioproizvodnju, kvantnu tehnologiju, AI povezan s robotikom, 6G mobilnu mrežnu tehnologiju, prenosi Reuters.
To je prvi put da su AI modeli spomenuti u vladinom radnom izvješću, što se podudara s nedavnim globalnim interesom za kineske AI startupove poput DeepSeeka, prenosi Reuters.
Premijer Li naglasio je važnost promicanja “zdravog i dobro reguliranog razvoja platformske ekonomije“. Što označava zaokret u politici prema privatnom sektoru, posebno u području tehnologije. Kinesko zakonodavstvo trenutno raspravlja o novom zakonu za podršku privatnom sektoru, koji bi trebao biti donesen u skoroj budućnosti, piše Reuters.
U svjetlu pojačanih trgovinskih napetosti sa SAD-om, Kina je najavila mjere za jačanje domaće potrošnje i poticanje izvoza. Chen Changsheng, zamjenik direktora Ureda za istraživanje Državnog vijeća, istaknuo je nadu da će AI postati “pozitivna energija za promicanje suradnje i multilateralizma” u trenutnom međunarodnom kontekstu.
Inače, nedavni uspon DeepSeeka pokazao je mnogim međunarodnim investitorima – koji su postali oprezni zbog usporavanja kineskog gospodarstva – kako jedna kineska tvrtka može konkurirati SAD-u u razvoju AI-ja, unatoč sankcijama Bijele kuće. Peking je brzo potvrdio uspjeh ovog startupa. Liang Wenfeng iz DeepSeeka prisustvovao je sastanku s premijerom Lijem u siječnju te simpoziju s kineskim predsjednikom Xijem Jinpingom u veljači.
Iako DeepSeek nije bio izravno spomenut u izvješću o radu vlade, član tima koji je sastavljao izvješće naveo ga je – zajedno s aplikacijama poput Kuaishouovog Kling AI-ja za generiranje videozapisa – dok je u srijedu govorio novinarima o brzom razvoju AI-ja u Kini, prenosi CNBC.
„Povijesno gledano, tehnološki napredak često je bio važna sila u probijanju barijera i protekcionizma“, rekao je Chen Changsheng, zamjenik direktora Ureda za istraživanje Državnog vijeća, prenosi CNBC. Samodostatnost u tehnologiji dobila je zaseban pododjeljak u najnovijem godišnjem izvješću o radu vlade, dok je 2024. bila samo usputno spomenuta, tvrdi CNBC.
Kineski zakonodavci raspravljaju o novom zakonu za podršku privatnom sektoru. Peking je izjavio da će ga donijeti čim završe daljnje rasprave i revizije. Ove godine politika će se vjerojatno više oblikovati odozdo prema gore, umjesto odozgo prema dolje, rekla je Ding Wenjie, savjetnisa iz China Asset Management Co., prema CNBC-u. Ona očekuje da će rast AI-ja i vodećih tehnologija potaknuti razvoj drugih industrija, ali upozorava da će tvrtkama vjerojatno trebati više od jednog ili dva tromjesečja da ostvare rezultate.
„Fokus kineske politike je ubrzati primjenu AI-ja i autonomne vožnje, dok će restrukturiranje sektora nekretnina i duga [lokalnih financijskih institucija] napredovati postepeno“, napisali su Robin Xing, glavni ekonomist za Kinu u Morgan Stanleyju, i njegov tim u bilješci objavljenoj u srijedu. Napomenuli su da je „fiskalni paket bio očekivan: proširenje od 2 bilijuna juana (280 milijardi dolara) uz podršku potrošnji“.
Ovogodišnje okupljanje pokazuje strateški zaokret Kine prema snažnijoj podršci privatnom sektoru i tehnološkim inovacijama. Ova politika ima za cilj ne samo potaknuti domaći gospodarski rast, već i ojačati položaj Kine na globalnoj tehnološkoj sceni u vrijeme rastućih međunarodnih izazova, smatraju stručnjaci.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu