Ovo je godina ekonomskog optimizma. Pet je najvažnijih razloga zašto

Autor: Poslovni.hr , 02. siječanj 2025. u 20:18
FOTO: REUTERS/Marko Djurica

Rat Saveznih rezervi protiv inflacije usporio je ekonomski rast, no ne toliko koliko se strahovalo. Tržišta su se srušila, no nisu se slomila.

Dok ulazi u 2025. godinu, svijet se suočava s mnogim ozbiljnim problemima. No, američko gospodarstvo nije jedan od njih. U novoj godini, postoji mnogo razloga za optimizam u pogledu gospodarstva jer se administracija Donalda Trumpa priprema preuzeti vlast.

“Američko gospodarstvo, kao i već dugi niz godina, nastavlja stabilnim tempom”, rekao je David Kelly, glavni globalni strateg u JPMorgan Asset Managementu.

CNN navodi pet razloga za ekonomski optimizam.

1. Nema naznaka recesije

    Prisjetimo se prognoza iz 2022. o gotovo izvjesnoj recesiji na američkom tlu. Na sreću, ta recesija još uvijek nije nastupila.

    Rat Saveznih rezervi protiv inflacije usporio je ekonomski rast, no ne toliko koliko se strahovalo. Tržišta su se srušila, no nisu se slomila.

    Iako su se pojavile pukotine na tržištu rada, stopa nezaposlenosti ostala je relativno niska.

    Za razliku od 2021. i 2022., prognozeri koji analiziraju temeljne pokazatelje američkog gospodarstva ne vide signale koji bi upućivali na recesiju u SAD-u.

    „Biti će potreban šok da bi gospodarstvo ušlo u recesiju, a ja ne vidim unutarnje faktore koji bi to mogli uzrokovati”.

    Naravno, postoje vanjski rizici, uključujući potencijalno katastrofalni trgovinski rat.

    2. Cijene plina su pod kontrolom

      Cijene energenata uvijek imaju potencijal izazvati recesiju. Neviđeni skok cijene benzina iznad pet dolara po galonu sredinom 2022. godine predstavljao je očitu prijetnju američkom gospodarstvu. Na sreću, cijene nafte danas su puno niže. Strahovi od poremećaja opskrbe na Bliskom istoku ili u Rusiji još uvijek se nisu obistiniti. Sjedinjene Američke Države trenutno crpe više nafte negoli bilo koja druga nacija u svjetskoj povijesti.

      Američka platforma za usporedbu cijena goriva GasBuddy predviđa prosječnu cijenu benzina od 3,22 dolara po galonu za 2025. godinu, a što označava treću uzastopnu godinu opadanja cijena goriva na benzinskim postajama.

      Smanjenje cijena plina trebalo bi pomoći u jačanju povjerenja potrošača i održavanju inflacije nižom nego inače.

      3. Plaće nadmašuju cijene

        Mnogi Amerikanci frustrirani su što plaćaju puno više za namirnice, auto osiguranje i najam negoli prije koronakrize.

        Iako cijene vjerojatno neće padati na razinu na kojoj su bile 2019. godine, njihova su povećanja znatno usporena.

        Pored toga, plaće rastu brže od cijena, što znači da Amerikanci ostvaruju stvarni rast plaća koji bi im, ako se nastavi, trebao pomoći da dostignu povišene cijene i osjećaju se bolje što se tiče životnih troškova.

        “Najbolje što možemo učiniti jest spustiti inflaciju na ciljnu razinu i održati je na toj razini, kako bi ljudi ostvarili stvarna povećanja plaća. To će vratiti dobar osjećaj ljudima u pogledu gospodarstva. To je što je potrebno, i ono prema čemu težimo”, rekao je Jerome Powell, predsjednik Saveznih rezervi, na konferenciji za novinare u prosincu.

        4. Savezne rezerve srezale kamate

          Savezne rezerve podigle su kamate na najvišu razinu u nekoliko desetljeća, bržim tempom nego što je to viđeno od 1980-ih. Taj rat protiv inflacije povećao je troškove zaduživanja za hipotekarne kredite, autokredite, za kartično plaćanje te za male poslovne kredite.

          Sada kada je inflacija oslabljena, Savezne rezerve su bile su u mogućnosti smanjiti kamate na tri uzastopna sastanka.

          No, i dalje postoji značajna nesigurnost oko toga koliko će smanjenja kamatnih stopa biti u 2025. godini, ako ih bude. Troškovi zaduživanja za hipotekarne kredite nisu se smanjili.

          Ipak, pozitivan je za gospodarstvo početak smanjenja kamatnih stopa, što bi trebalo potaknuti rast u narednim mjesecima.

          5. Pro-biznis politike

          Izabrani predsjednik Donald Trump usmjeren je na poticanje američkog gospodarstva.

          Postoji mnogo rasprava o utjecaju Trumpove agende, posebno na inflaciju, ali neki ekonomisti optimistični su zbog mogućnosti porezne reforme i Trumpove obećane obveze smanjenja birokracije.

          Trump je angažirao Elona Muska da vodi novo Ministarstvo učinkovitosti vlade, savjetodavno tijelo čiji je cilj smanjiti rasipno trošenje javnog novca kao i pretjeranu regulaciju tržišta.

          “Možda na prvi pogled to ne zvuči uzbudljivo, ali zapravo su to ključna područja na kojima dolazi do najvećih povećanja produktivnosti“, izjavio je Glenn Hubbard, bivši dekan poslovne škole na Sveučilištu Columbia i nekadašnji glavni ekonomski savjetnik predsjednika Georgea W. Busha.

          Hubbard je izrazio optimizam u vezi s naporima da se razjasni zbunjujuća financijska regulativa i ubrza proces izdavanja dozvola, koji je usporio građevinsku industriju u Americi.

          Naravno, uvijek postoje rizici koji bi mogli brzo umanjiti optimistične ekonomske prognoze, poput mogućeg štrajka u lukama sredinom siječnja.

          Trumpova trgovinska politika i dalje izaziva zabrinutost među mnogim mainstream ekonomistima, koji strahuju da bi mogla izazvati inflaciju i smanjiti poslovna ulaganja.

          „Carine su štetne za gospodarstvo. To me zaista zabrinjava“, izjavila je Stephanie Roth, glavna ekonomistica u Wolfe Researchu.

          Međutim, Roth vjeruje da Trump neće uvesti sve carine koje je predložio te da one neće biti implementirane odmah, već najvjerojatnije do kraja 2025. godine.

          S pak druge strane, uvede li Trump sve svoje predložene tarife, Roth predviđa da bi ekonomski rast mogao biti prepolovljen, i smanjiti se na svega jedan posto u 2025. godini, a što ne uključuje štetu koju bi prouzročile uzvratne tarife. “Tada rizici od recesije postaju vrlo stvarni”, dodala je Roth.

          Također, postoji prijetnja da bi Trumpova obećanja o masovnim deportacijama poslodavcima mogla oduzeti radnu snagu koja je ključ industrije, a što bi onda dovelo do rasta plaća i cijena.

          Ulagači su iznimno oprezni zbog mogućnosti sukoba između Trumpa i Jeromea Powella, predsjednika Saveznih rezervi.

          “Svaki potez koji bi mogao ugroziti neovisnost Feda, doveo bi do ozbiljnog narušavanja tržišnog sentimenta”, upozorila je Wolfe.

          Neizvjesni faktori

          Još jedan potencijalni rizik proizlazi iz snažnih turbulencija na financijskim tržištima, koja su bila u usponu tijekom 2024. godine, no završila su godinu s padom.

          Brigu izazivaju precijenjena tržišta, osobito u sektoru Big Techa iz skupine “Magnificent Seven”, koju čini sedam najvrednijih i najutjecajnijih tehnoloških tvrtki na američkim financijskim tržištima, koje dominiraju sektorskim rastom i tržišnom kapitalizacijom.

          Oštra tržišna korekcija, ili čak ulazak u tržište u padu, mogla bi ozbiljno narušiti povjerenje potrošača i poduzeća, što bi imalo negativan utjecaj na stvarnu ekonomiju.

          Tu su i neizvjesni faktori, poput cybernapada, pandemija i prirodnih katastrofa. “Pouka 21. stoljeća je: “Ne brinite o onome što očekujete. Brinite o onome što ne očekujete”, poručio je JPMorganov Kelly.

          Komentirajte prvi

          New Report

          Close