Na adresu Gorenja pristigle su četiri neobvezujuće ponude za strateško partnerstvo, priopćili su krajem prošlog tjedna, nakon čega je i vrijednost dionice Gorenja na Ljubljanskoj burzi porasla za 12,84 posto, na 5,8 eura.
Među potencijalnim partnerima slovenski mediji spominju vodeće azijske proizvođače bijele tehnike i to u prvom redu Mideu, Haier i Hefei Meiling za koje su gotovo sigurni da su upravo oni adresanti, a spominju se i Gree Electric Appliances, TCL Corporation, Sichuan Changhong Electric.
Za početak – petina dionica
"Uzimajući u obzir povjerljivost potpisanih sporazuma sa zainteresiranim strateškim partnerima u Gorenju, nećemo komentirati medijska nagađanja o njihovim imenima", službena je izjava Gorenja, uz najavu da će sljedeće očitovanje o postupku traženja strateškog partnera biti sredinom ožujka. Dodali su i da će nakon pregleda primljenih ponuda pozvati odabrane potencijalne ulagače da provodu postupak dubinske analize.
U tom procesu, budući potencijali partneri te velenjske kompanije dobivaju dodatne informacije i pristup virtualnoj sobi s podacima o grupi te im se omogućavaju sastanci s menadžmentom. Prije dvije godine, nakon što je preuzeo oko jedanaest posto dionica Gorenja, od japanskog se Panasonica očekivalo dosta, no na kraju su izvijestili da nisu zainteresirani za preuzimanje te da se planiraju povući iz vlasničke strukture Gorenja. Stoga se kompanija morala okrenuli pronalasku strateškog partnera, objašnjava portal Siol.net. Finance pak dodaju da iako Panasonic nije nikad službeno pojasnio svoje povlačenje, problematična je bila pretjerano agresivna politika kapitaliziranja troškova u Gorenju.
4,1 posto
porasli su Gorenju prošle godine prihodi od prodaje
Investicijska banka Rothschild & Co. imenovana je potom savjetnikom Gorenja u pronalasku partnera, a postavlja se i pitanje na koliki točno udio budući strateški partner može računati. Dnevnik navodi kako bi se za početak moglo raditi o manjem obujmu i petini paketa dionica. Osim Panasonica vlasničke udjele ima i Finance Corporation (IFC) koji djeluje u okviru Svjetske banke i koji je u vlasničku strukturu Gorenja ušao 2010. godine s 11,8 posto dionica, dok država u Gorenju ima 16,37 posto udjela.
Sve kompanije koje se povezuju s navedene četiri pristigle ponude, osim činjenice da su azijske i da su najveći proizvođači kućanskih uređaja na globalnoj razini, imaju i zajedničku osobinu da su im prodajni prihodi veći od 10 milijardi eura godišnje. U Gorenju od novog partnerstva očekuju, potvrdio je to i predsjednik uprave Franjo Bobinac za Dnevnik, povećanje opsega posla i snižavanje cijena sirovina za oko pet posto što bi u konačnici trebalo rezultirati s 25 milijuna eura uštede.
Kako do vlasništva?
No, još uvijek nije poznato kako će bilo tko od njih postati novim većinskim vlasnikom, ponudom za preuzimanjem ili dokapitalizacijom. K tome je u petak voditelj slovenskog sindikata metalne i električne industrije SKEI Žan Zeba još jednom potvrdio i da će ako Gorenje ne odustane od raskida kolektivnog ugovora, starog više od 27 godina, radnici Gorenja 15. ožujka stupiti u štrajk.
Najtraženiji kućanski uređaji
Neto dobit 2017. godine – 1,3 milijuna eura
Krajem prošlog tjedna Gorenje je objavilo financijske rezultate za 2017. godinu koji pokazuju prihode od prodaje od 1,31 milijarde eura ili 4,1 posto više nego godinu ranije. Od toga, najveći dio, 82,6 posto ili 1,082 milijarde eura dolazi iz segmenta prodaje kućanskih uređaja. Neto dobit iznosila je 1,3 milijuna eura, a EBITDA 76,4 milijuna eura te EBIT 21,7 milijuna eura, dok je relativni dug Gorenja lani rastao. Godinu je obilježilo i povećanje ulaganja u nove proizvode na 33,3 milijuna eura, a kompanija je imala oko 11 tisuća zaposlenika, od čega njih 6 tisuća u Sloveniji.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu