Srpska Industrija traktora i motora (IMT) ima u planu otvoriti prodajno servisni centar u općini Krnjak i tako se vratiti na hrvatsko tržište, jer u Hrvatskoj ima još dosta traktora u eksploataciji, proizvedenoj u beogradskoj tvornici. Inicijativa za dolazak IMT u Hrvatsku potekla je od općine Krnjak.
Slobodan Petrović, glavni direktor IMT-a ističe kako tvrtka nije financijski osposobljena da samo uloži sredstva u otvaranje prodajno servisnog centra, ali mogućnost vidi u suradnji dviju zemalja da zajedničkim naporima dobiju sredstva iz europskih pristupnih fondova za takve namjene. IMT-u su potrebna i financijska sredstva u vezi dolaska na veliko tržište Indije. Zasad IMT proizvodi traktore samo za kupce koji su poslali narudžbe.
IMT je zatražio vladinu potporu s argumentacijom kako u proizvodnji traktora sudjeluje 200 kooperanata, tako da, pored IMT-ovih 800 radnika još nekoliko tisuća ljudi ovisi o toj produkciji. IMT je u najboljim danima proizvodio 40 tisuća traktora godišnje. Taj broj se smanjio, pa u vladajućim krugovima postoji prijedlog da se IMT i Idustrija motora Rakovica (IMR), koja također proizvodi traktore, spoje u jednu tvornicu. Jedina je smetnja što se nalaze na dva suprotna dijela Beograda, pa je potrebno obaviti preseljenje IMT-a dok bi se na njegovoj sadašnjoj lokaciji izgradio poslovno stambeni kompleks.
I dok je IMT okrenut prema inidijskom tržištu, IMR je usmjeren prema afričkim zemljama. Koncem tjedna biti će obavljena isporuka traktora Etiopiji. S etiposkom tvrtkom Metec ugovorena je isporuka traktora u vrijednosti 170 milijuna eura, s time da će se sporazum realizirati u petgodišnjem razdoblju. Dosad je Etiopji isporučeno 1.050 traktora. U tijeku su razgovori o montaži IMR-ovih traktora u JAR, Namibiji i Ugandi, a u suradnji s IMT je potpisan ugovor o izvozu traktora u Pakistan. Zanimanje za srpske traktore povećana je jer su se pokazali boljim od kineskih i indijskih.
Rastuća potražnja spasila je IMR od gašenje, jer je svojedobno u njemu godišnja produkcija iznosila svega 149 traktora, a lani je narasla na blizu 1.500.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu