Vlada Federacije BiH odlučila je na burzi prodati svoj udjel od 19,2558 posto dionica farmaceutske kompanije Bosnalijek. Vlada bi za svoj udjel u Bosnalijeku mogla zaraditi 15,68 milijuna KM ako će cijena iznositi 10,40 KM (oko 40 kuna) po dionici, koliko je iznosila tržišna cijena krajem prošlog tjedna na Sarajevskoj burzi, procjenjuje Indikator.ba.
Godine 2010. kada je državni udjel Bosnalijeka bio ponuđen na dražbi, cijena je iznosila 22,03 KM po dionici, odnosno više nego dvostruko više od sadašnje tržišne cijene. Jasno da će cijena koju će Agencija za privatizaciju odrediti za dražbu dionica Bosnalijeka biti znatno manja od one iz 2010. godine, ali prilikom utvrđivanja cijene važno je znati da knjigovodstvena vrijednost Bosnalijeka po dionici iznosi 18,05 KM, objašnjava Indikator.ba.
Veći prihodi i dobit
Stjecanje udjela od 19,25 posto moglo bi značajno utjecati na vlasničku strukturu, pa i samu budućnost kompanije. Ako bi paket dionica prešao u ruke jednog kupca, on bi mogao u budućnosti bitno utjecati na vlasničke tokove u Bosnalijeku. Nejasno je hoće li najveći pojedinačni vlasnik, luksemburški fond HADEN, koji se zaustavio s vlasništvom od 29,95 posto, a koja mu u razvedenoj vlasničkoj strukturi omogućava kontrolu u kompaniji, odlučiti za kupovinu i državnih dionica.
U protivnom HADEN riskira da netko drugi preuzme kontrolu. Naime, unatoč najavama kako će preuzimanjem Bosnalijeka fond uništiti kompaniju, dogodilo se upravo suprotno, od ulaska HADEN-a značajno su povećani prihodi i dobit. Povezanost s ruskim tržištem, koje je glavno izvozno Bosnalijeka, čini se razumnim temeljem za odluku ruskih partnera koji su u vezi s Bosnalijekom, pa i HADEN-a, da ipak kupe ponuđene dionice, smatra Indikator.ba. No, nije isključena mogućnost da se pojavi netko treći, koji želi postati strateški partner kompanije.
Kako do većinskog paketa?
Bosnalijek ima više od 5800 dioničara, a otkupom preostalih dionica, među kojima je veliki broj onih kod malih dioničara, može se doći do kontrolnog ili većinskog paketa. Treća moguća varijanta jeste da dionice kupi netko tko u tome vidi dobru investiciju, te da ubire dividendu ili kasnije proda dionice po većoj cijeni. To se ponajprije može dogoditi ako Agencija za privatizaciju državni udjel podijeli na manje pakete i tako ih ponudi na prodaju.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu