Izraelska farmaceutska tvrtka Teva odlučila je kreirati efikasniju organizacijsku strukturu i temeljito izmijeniti više razine uprave kako bi odobrovoljila ulagače zabrinute zbog ogromnog duga.
Najveći proizvođač generičkih lijekova u svijetu i vlasnik hrvatske Plive objavio je u ponedjeljak da će objediniti poslovanje s generičkim i ono sa specijalnim lijekovima, te aktivnosti istraživanja i razvoja.
Najavljene su i ostavke tri visoko rangirana čelnika.
"Nova struktura naše kompanije omogućit će snažnije povezivanje i integraciju istraživanja i razvoja, poslovanja i komercijalnih regija, što će nam omogućiti da postanemo agilnija, manja i profitabilnija kompanija", istaknuo je izvršni direktor Kare Schultz, koji je preuzeo dužnost početkom studenog.
Nakon prošlogodišnje akvizicije Allerganova poslovanja s generičkim lijekovima Actavis Tevu pritišće gotovo 35 milijardi dolara duga. Akvizicija se još nije isplatila i ulagači traže jasnije smjernice o budućem poslovanju, napominje Reuters.
"Teva poduzima odlučne i trenutne mjere kako bi riješila problem vanjskih pritisaka i unutarnje neefikasnosti", tvrdi Schultz, najavljujući detaljan plan restrukturiranja za sredinu prosinca.
Nekoliko sati prije objave Teva je pod pritiskom medijskih izvješća o planiranom otpuštanju više tisuća radnika napisala pismo izraelskom parlamentu, najavljujući promjene, ali ne navodeći konkretne detalje.
Parlamentarni odbor za reviziju sazvao je hitnu sjednicu kako bi raspravljali o izvješćima da Teva planira otpustiti četvrtinu od ukupno 6.860 zaposlenih u Izraelu, te još nekoliko tisuća radnika u SAD-u.
Teva je u pismu navela da mora provesti "duboke, svrsishodne poteze širom svijeta", ne navodeći detalje.
U naknadno objavljenom priopćenju iz izraelske su kompanije izvijestili da će do kraja godine direktor za znanost Michael Hayden, direktor globalnih specijalnih lijekova Rob Koremans i čelnik globalne grupe za generičke lijekove Dipankar Bhattacharjee otići u mirovinu.
Michael McClellan imenovan je financijskim direktorom nakon što je privremeno obavljao tu dužnost od srpnja ove godine, prenosi Reuters.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.a pro po fenomenalnih ulaganja naših mirovinskih fondova….
Da li mirovinski fondovi imaju na Tevi još veće gubitke nego na Agrokoru.
Molim da se onaj inteligetan ministar s naočalima očituje i objasni kako su naši mirovinski fondovi na vrijeme (prije godinu dvije) pobjegli iz Teve i da nam mirovine, a naročito dodatak od 27% nisu u pitanju.
Hvala.
Posrnula Teva je vjerovnik posrnulog Agrokora (uz dosta zamršeno razjašnjenje financijskih tokova) i u pripremi su mjere države Izrael za pomoć Tevi, čiji instrumentarij nije daleko od onog hrvatskog vezanog uz Agrokor.
…gdje god možemo- izbjegavamo izdavanje lijekova Plive. Nema nikakvih pogodnosti oko nabave, rabata,
minimalne kase za astronomske količine…….bolje da ih nema na tržištu…..ili , da ih je što manje?
Tko je prodao našu Plivu toj propaloj kompaniji?
Uključite se u raspravu