Već godinama švicarska Swatch grupa svoje sunarodnjake koji se bave proizvodnjom satova opskrbljuje mehanizmima, oprugama i drugim dijelovima koji se koriste u satovima. Swatch prodaje oko 70 posto pokretnih dijelova koje koriste drugi proizvođači i zapravo je pokretač cijele industrije zahvaljujući monopolu koji je dozvolila država. Veliki proizvođači luksuzne robe poput Cie. Financi?re Richemontova Cartiera i LVMH Moët Hennessy Louis Vuittonovog Tag Heuera koriste Swatcheve dijelove u svojim najekskluzivnijim proizvodima,što im omogućuje ostvarivanje velike dobiti zahvaljujući prodaji gotovih proizvoda.
Rade za druge
No kako piše The Wall Street Journal, Swatch, najpoznatiji po svojim lepršavo dizajniranim plastičnim satovima kaže kako takav pristup nije pošten. Štoviše, kompanija je još prije dvije godine zatražila od švicarskog Vijeća za kompetitivnost da joj dopuste smanjenje broja pokretnih i drugih dijelova svojim konkurentima. Odluka o tom zahtjevu trebala bi biti donesena u mjesecima pred nama.Prema podacima Udruge švicarskih proizvođača satova prosječna vrijednost dijelova koje Swatch je prošle godine prodao svojim konkurentima je 116 švicarskih franaka (124 dolara) po satu, dok je prosječna izvozna cijena izvezenom mehaničkog švicarskog sata iznosila 2222 franka. Prosječna maloprodajna cijena takvog sata lani je iznosila oko 5500 franaka."Našli smo se u apsurdnoj situaciji. To je kao da BMW mora isporučivati svoje motore Audiju i Mercedesu", požalio se Nick Hayek, sin suosnivača kompanije i predsjednik Uprave Swatcha.
"Nema ni jedne druge industrije u kojoj neka kompanija opskrbljuje svim ključnim dijelovima tvrtke koje su joj izravna konkurencija."U Swatchu smatraju kako zapravo subvencioniraju konkurenciju time što su troškovi istraživanja i razvoja, ali i proizvodnje, gotovo isključivo na njihovim plećima. Ističu kako ne planiraju potpuno prekinuti isporuke svojih dijelova već samo ih reducirati. Ako švicarski regulator udovolji zahtjevu Swatcha, on će pokrenuti najveće restrukturiranje švicarske urarske industrije od krize u koju su je bacili japanski konkurenti prije više od trideset godina. Veliki proizvođači će morati početi ulagati više kapitala u razvoj i proizvodnju dijelova, kako bi nadomijestili one koje će im uskratiti Swatch, a što će gotovo sigurno izazvati pad njihove dobiti. S druge strane, mali proizvođači će međusobno zaratiti u borbi za novim dobavljačima dijelova, a što će im vjerojatno povećati troškove proizvodnje.Analitičari procjenjuju kako će manje financijski ranjive kompanije biti lak plijen velikim poput Swatcha i Richemonta, a neizbježno je i to da će neke kompanije propasti.
Novi val konsolidacije
Koliko je riječ o osjetljivom pitanju ilustrira i to što je ukupna vrijednost švicarske urarske industrije lani porasla na 21 milijardu franaka (22,5 milijardi dolara), a upravo satovi su treći najvažniji Švicarski izvozni proizvod, nakon lijekova i strojeva.Iako ni Swatch ni regulator nisu željeli govoriti o opsegu smanjenja isporuka dijelova konkurenciji upućeni u tu problematiku smatraju kako će švicarski regulator pristati na zahtjev Swatcha,a do 2023. godine bi se mogla potpuno ukinuti obveza prodavanja dijelova."Ako kompanije neće imati dovoljno dijelova neće moći zadovoljiti potražnju. To će pak kupce preusmjeriti Swatchu ili Richemontu, ali i izazvati konsolidaciju na tržištu", smatra Jon Cox, analitičar Kepler Kapital Marketsa u Zürichu. Njegov kolega iz ISI grupe Omar Saad smatra da bi Swatch ostvario dodatnih četiri milijarde franaka kada bi dijelove koje prodaje konkurenciji ugrađivao u svoje satove.
Japanci stvorili diva
Inače, Swatch, kompanija sa sjedištem u Bielu, nije oduvijek dominirala švicarskom industrijom satova. Kompanija je stvorena 1983. godine spajanjem propalih kompanija ASUAG, koja jer proizvodila satove i dijelove za njih i SSIH-a, vlasnika brendova Tissot i Omega. Swatch je počeo pokazivati mišiće nakon što se švicarska industrija satova našla na udaru japanskih satova koji su donijeli revoluciju na tržište svojim quartz satovima. Uz vladin blagoslov Swatch je krenuo u veliko preuzimanje proizvođača dijelova i konkurenata uključujući i luksuzne brendove poput Blancpaina i Bregueta. Danas je najveći svjetski proizvođač satova, a dok ETA, njegova tvrtka za proizvodnju pokretnih dijelova dominira tržištem, Nivarox FAR gotovo da i nema konkurencije u proizvodnji opruga za satove.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu