Srbima TDR kriv za uništavanje duhanske industrije

Autor: Rato Petković / VLM , 12. prosinac 2012. u 18:45
Mediji za nastalo stanje posebno krive Ivanu Dulić-Marković, bivšu ministricu poljoprivrede

Hrvati plaćaju samo 15% carina.

Pod naslovima "Hrvati nam uništavaju duhansku industriju" i "Hrvati nam uzeli milijune" u pojedinim medijima obnovljena je kampanja protiv uvoza cigareta Tvornice duhana Rovinj u Srbiju.

U tabloidu Kurir navodi se kako se na izvoz srpskih cigareta u Hrvatsku plaća carina od 35, a na hrvatske u Srbiju 15 posto, te je zbog toga uvoz iz Hrvatske 60 puta veći od srpskog izvoza. Za takav nesrazmjer srpski mediji krive vladine dužnosnike, prije svega na Ivanu Dulić-Marković, bivšu ministricu poljoprivrede, za koji se tvrdi da je favorizirala uvoz iz Hrvatske. Iako se izričito ne spominje, ali se time kani reći kako je njezina naklonost prema TDR-u rezultat njezina hrvatskoga podrijetla. Odgovornim se smatra i bivši premijer Mirko Cvetković, koji nakon odlaska Dulić-Marković nije poduzeo korake za izmjenu režima u duhanskoj robnoj razmjeni dvije zemlje. Drugi krivac za postojeće je TDR koji je s hrvatskim trgovinama ugovorio prodaju samo svojih cigareta, pa za srpske nema prolaza na tržištu.

TDR, inače drži 9% srpskog duhanskog tržištaNavodno je u posljednjih pet godina TDR izvezao u Srbiju cigarete u vrijednosti od gotovo 62 milijuna eura, dok je u istom razdoblju izvoz srpske duhanske industrije na hrvatsko tržište iznosio niti milijun eura. Milan Kužnik, savjetnik u Privrednoj komori Srbije, kaže da je ove godine TDR izvezao u Srbiju cigarete u vrijednosti 11 milijuna dolara, dok je srpski izvoz iznosio 540.000 dolara. Kao razlog takvom nesrazmjeru duhanske robne razmjene navodi se nepovoljan dogovor carinskih pristojbi u okviru Cefta sporazuma, prema kojemu su srpske carine za 20 posto niže od hrvatskih. Prema tom sporazumu, a kojeg citira Kurir, carina na uvoz srpskih cigareta do 25 tona mjesečno iznosi 10, a iznad te količine 35 posto, dok je hrvatski izvoz opterećen do 25 tona s 10, a preko toga s 15 posto carinskih pristojbi. 

Komentirajte prvi

New Report

Close