Međunarodna agencija Standard & Poor's (S&P) danas je izvijestila da je stavila na razmatranje važeći rejting mađarske naftne kompanije MOL za dugoročno zaduživanje 'BB+' radi mogućeg smanjenja, navodeći kao razlog sukob s hrvatskom vladom oko strateških pitanja vezanih za hrvatsku INA-u.
Odluka odražava utjecaj na MOL potencijalne prodaje dijela ili cijelog udjela u INA-i, kao i utjecaj mogućeg pogoršanja MOL-ova poslovnog okruženja u Hrvatskoj, navodi se u priopćenju S&P-a.
"Ako MOL proda svoj udio, njegova će se izloženost slabom mađarskom gospodarstvu značajno povećati", smatraju u S&P-u. "U takvim okolnostima najvjerojatnije nećemo i dalje držati kreditni rejting MOL-a jednu razinu iznad kreditnog rejtinga Mađarske za dugoročno zaduživanje 'BB'", upozoravaju u S&P-u.
MOL trenutno ima 49-postotni udio u INA-i i kontrolira njezinu upravu a rezultati hrvatske kompanije uključeni su u njegova poslovna izvješća. MOL trenutno pregovara s hrvatskom vladom o suradnji oko INA-e a mađarska vlada zatražila je od njih da razmisle o prodaji udjela u hrvatskoj kompaniji, navodi se u izvješću.
Agencija također registrira da su hrvatske vlasti izdale međunarodni nalog za uhićenje čelnika MOL-ove uprave.
S&P bi također mogao preispitati navedenu razliku od jednog stupnja među rejtinzima MOL-a i mađarske države za dugoročno zaduživanje ako se pogorša MOL-ovo poslovno okruženje u Hrvatskoj, uključujući eventualno povećanje poreza, nove zahtjeve i dozvole i regulatorne promjene koje bi ograničile MOL-ovu sposobnost generiranja novca u Hrvatskoj.
Takvo bi pogoršanje smanjilo prednosti geografske diversifikacije za MOL, što bi moglo biti okidač za izjednačavanje MOL-ova i kreditnog rejtinga mađarske države 'BB', tumače u S&P-u.
Agencija napominje da će zaključiti postupak razmatranja i donijeti odluku o MOL-ovom rejtingu nakon što zatraže dodatne informacije o mogućem ishodu vlasničke situacije u INA-i.
"Dobijemo li informaciju da su velike šanse da će MOL smanjiti vlasnički udio, mogli bismo izjednačiti MOL-ov i rejting Mađarske, što bi značilo sniženje MOL-ova rejtinga za jedan stupanj", ističu.
"Mogli bismo izjednačiti rejting s onim Mađarske čak i ako MOL zadrži postojeći udio u INA-i, ako procijenimo da se poslovno okruženje u Hrvatskoj značajno pogoršalo i time smanjilo prednosti diversifikacije", dodaju.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu