U tromjesečnom razdoblju do kraja lipnja dobit nakon oporezivanja bila je gotovo četiri puta veća nego u istom prošlogodišnjem razdoblju, poskočivši na 663 milijuna eura.
Prihod je poskočio 40 posto, na 2,6 milijardi eura, uz 42 posto višu prosječnu cijenu karata i 11 posto više prevezenih putnika.
U kompaniji ističu i nisku poredbenu osnovicu u 2022. godini kada je na rezultate utjecao ulazak ruskih oružanih postrojbi u Ukrajinu.
Financijski direktor Neil Sorahan rekao je da putnici ne prebacuju rezervacije na područja s hladnijom klimom i ne otkazuju letove zbog toplinskog vala u Europi.
Krajem lipnja i početkom srpnja cijene karata rezerviranih bliže datumu polaska blago su oslabile, a izvršni direktor Michael O’Leary rekao je da će ove zime morati potaknuti potražnju nižim cijenama, budući da će morati popuniti 25 posto više mjesta nego 2019. godine.
„Brine nas utjecaj makroekonomskih trendova. Inflacija, više kamatne stope, skuplje hipoteke mogli bi utjecati na osobnu potrošnju u drugoj polovini godine”, objasnio je O’Leary.
To bi u konačnici bilo dobro za Ryanair jer će ljudi i dalje putovati, ali će biti osjetljiviji na cijene, dodao je.
U Ryanairu su i dalje oprezno optimistični i očekuju skromni rast dobiti u cijeloj poslovnoj godini, dodajući da će konkretnije smjernice objaviti u studenom.
Trenutno očekuju da će u poslovnoj godini koja završava u ožujku 2024. prevesti oko 183,5 milijuna putnika, za devet posto više nego u 2022/2023., blago snizivši procjenu zbog kašnjenja isporuka Boeingovih zrakoplova.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu