S najviše državne razine Slovenija nastoji očuvati poslovanje Cimosa, pa su se nakon objave informacija da je austrijska Heta Asset Resolution unovčila Cimosove mjenice u visini 2 milijuna eura, uprava i predstavnici Slovenskog državnog holdinga uputili u Njemačku pregovarati s glavnim proizvođačima automobila da nastave surađivati.
Slovenija, koja je i većinski vlasnik Cimosa, želi do nalaska novog investitora i restrukturiranja kompanije, osigurati da tvrtka ne bankrotira. Nakon što je slovenski ministar gospodarstva Zdravko Počivavšek i sam ocijenio da se talijanski fond Palladio Finanziaria, s kojim su oko preuzimanja Cimosa pregovarali gotovo godinu dana, pokazao nepouzdanim, slovenski mediji špekuliraju i kako je Hetin potez samo nastojanje pojedinih interesnih skupina, da se tvrtku gurne u stečaj, iz kojeg bi konkurenti preuzeli pogone, a neki drugi nekretnine.
Cimosove ukupne financijske obveze dosežu 160 milijuna eura, a s Hetom se, izvještavaju Slovenci, vode pregovori oko duga po ugovoru za leasing opreme vrijednom 30 mil. eura. Iz činjenice da nije povučena oprema, iščitava se da je i njima u interesu opstanak proizvodnje. U Hrvatskoj, u kojoj Cimos ima 1200 zaposlenih, pomno prate razvoj događaja, no, iz vladinih krugova ključnim za našu poziciju drže dogovore postignute između hrvatske i slovenske vlade oko rješavanja starih dugovanja Cimosa za kredit Riječke banke, koja su dosegla 46 milijuna eura. U interesu obje zemlje je, da se nastavi proizvodnja i riješe sva otvorena pitanja oko Cimosa.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu