Slovenska Abanka, Nova Ljubljanska banka i Hypo Alpa Adria Bank ponovno će 5. ožujka zajednički probati prodati paket od 69 posto dionica Mladinske knjige Založba (MKZ), javlja slovenski dnevnik Finance. Zasad još nema službenih potvrda te informacije.
Prodaja MKZ-a trebala je biti realizirana još prošle jeseni. U rujnu 2013. održana je dražba za kupnju većinskog paketa dionica, a početna tražena cijena tada je bila 13 eura po dionici, odnosno 11 milijuna eura ukupno za cijeli paket. Zainteresirani su trebali uplatiti polog od 500 tisuća eura, no ta prodaja nije uspjela. Iako se nagađalo da je za preuzimanje MKZ-a zainteresirana izdavačka kuća Učila International, njihova konkretna ponuda ipak nije stigla.
11milijuna
eura vrijedio je paket dionica Mladinske knjige na prvoj dražbi u rujnu 2013.
Inicijativa zaposlenika
Takvim je raspletom dio javnosti bio zadovoljan, jer su Učila nakladnik s izrazito komercijalnim pristupom knjizi. Osim toga, pojavila se bojazan da iza Učila stoje tajkuni koji su zainteresirani samo za nekretnine MZK-a. Sudbina Mladinske knjige mogla bi snažno djelovati na kompletno slovensko knjižno tržište. Zato se pojavila zajednička inicijativa zaposlenika MKZ-a, srednjih i manjih slovenskih nakladnika i autora, koji smatraju da je nedopustiva rasprodaja MKZ-a. Interes za Mladinsku knjigu lani je pokazao i Kompas MTS koji je, prema navodima Financi, ponudio 13,6 milijuna eura, no niti oni nisu dali obvezujuću ponudu. Za MKZ je bila zainteresirana i slovenska izdavačka kuća Felix, čiji je direktor Srečko Mrvar, najpoznatiji po svojoj filozofiji "easyJet izdavaštva", po kojoj knjiga ne smije biti skuplja od kutije cigareta.
Propast vlasnika
Većinski vlasnik MKZ-a bio je Zvon Dva, investicijski holding Mariborske nadbiskupije, a koji je propao 2011., skupa s većim sestrinskim holdingom Zvon Ena. Samo u telekomunikacijsku tvrtku T-2 uložili su 120 milijuna eura. Nakon neslavnog okončanja avanture plaćene stotinama milijuna eura, te sa skoro 30.000 osiromašenih malih ulagača, MKZ su preuzele spomenute banke-vjerovnici, koje su isto tako dobile i udjele u nekim drugim poznatim slovenskim tvrtkama kao što su Sava, Iskra, Krka, Steklarna Rogaška i Terme Olimija. Crkveni su fondovi ponešto kapitala uložili i u Hrvatsku, primjerice u Slavonski ZIF, kojem je pritom "utrapljeno" 15 posto udjela u Zvon Dva holdingu. Zvon Ena također je ulagao u gradnju stanova u Opatiji. Na zapadnoj strani Brača uložili su, u suradnji s poduzetnikom Ivanom Kapetanovićem, 20 milijuna eura u zemljište i pripreme terena za projekt Kraljevstvo maslina. Taj je projekt potom blokiran jer nije došlo do željene prenamjene zemljišta iz poljoprivrednog u građevinsko.
Poslovi u regiji
Izdavač dobro poznat u Hrvatskoj
Mladinska knjiga dobra je poznata i publici u Hrvatskoj, gdje posluje preko tvrtke Mozaik knjiga Zagreb i ima zajednički maloprodajni lanac s Profilom. Grupa je prisutna i u BiH, Srbiji, Makedoniji i Austriji i to preko tvrtki Mladinska knjiga Sarajevo, Mladinska knjiga Beograd, Mladinska knjiga Skopje i TIL.IA Klagenfurt. Ukupno zapošljava više od 1500 ljudi. Mladinska knjiga Založba d.d. je krovna tvrtka u grupi, a pridružene tvrtke u Sloveniji su Mladinska knjiga Trgovina, Cankarjeva Založba, Grafika Soča, MK Naložbe, Založba Lipa te MK Sestavljeno podjetje.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu