Mađarska naftna i plinska grupa Mol izvijestila je u utorak da joj se dobit smanjila u četvrtom tromjesečju pod pritiskom slabijeg okruženja u segmentu prerade i prodaje a očekuje da će 2013. biti podjednako izazovna kao i 2012. s obzirom na spori gospodarski rast u Europi. U posljednja tri mjeseca prošle godine čista dobit prije kamata, poreza, deprecijacije i amortizacije (EBITDA), prilagođena za vrijednost zaliha i utjecaj valutnih tečajeva, smanjena je na godišnjoj razini 11 posto, na 138,8 milijardi forinti (635 milijuna dolara).
U odjelu prerade i prodaje čista EBITDA prilagođena za vrijednost zaliha i utjecaj valutnih tečajava iznosila je 44 milijarde forinti, pri čemu je metodologija izračuna tog pokazatelja promijenjena počevši od današnjeg izvješća. U prethodnom tromjesečju iznosila je 55,4 milijarde forinti. U Molu navode da su rezultate segmenta prerade i prodaje pritisnule smanjene rafinerijske marže i sezonski uvjetovana slabija potražnja.
U odjelu istraživanja i proizvodnje EBITDA koja ne uključuje posebne stavke iznosila je u četvrtom tromjesečju 99,3 milijarde forinti i smanjena je za 24 posto u odnosu na isto razdoblje lani. Neto dobit iznosila je u posljednja tri mjeseca prošle godine 7,7 milijardi forinti. U istom razdoblju lani grupa je zabilježila neto gubitak od 29,1 milijardu forinti.
U cijeloj prošloj godini grupa je zabilježila čistu EBITDA prilagođenu za vrijednost zaliha i utjecaj valutnih tečajeva u iznosu 572,3 milijarde forinti, što je sedam posto manje nego u 2011. Neto dobit iznosila je 149,7 milijardi forinti, što je tri posto manje nego u godini ranije. U Molu napominju da ih je u 2012. pogodio izostanak proizvodnje u Siriji čiji je doprinos rezultatima u 2011. iznosio 75 mililjardi forinti. "U 2012. težak je udarac za nas bio izostanak sirijske proizvodnje", konstatirao je predsjednik uprave i izvršni direktor Mola Zsolt Hernadi. "Godina 2013. mogla bi biti podjednako izazovna kao i 2012., s obzirom na spor gospodarski rast u Europi ili postroženo regulatorno okruženje u mnogim zemljama", upozorio je.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu