Ruski naftni div Rosneft zatražio je pomoć države kako bi uredno servisirao dugove, zbog blokiranog pristupa međunarodnim tržištima, a u ruskom ministarstvu signaliziraju moguće izmjene proračuna zbog nižih cijena nafte i pada tečaja rublja.
Vodeći proizvođač nafte u Rusiji zatražio je jučer više od 50 milijardi dolara državne pomoći kako bi uredno servisirao svoj dug. Iznos tražene pomoći znatno je veći nego u kolovozu kada je kompanija zatražila 40 milijardi dolara a trebao bi biti namaknut iz jednog od dva državna stabilizacijska fonda.
Rosneft teško pogađaju sankcije koje su zapadne zemlje uvele Rusiji, blokiravši između ostalog ruskim kompanijama pristup na međunarodna tržišta kapitala zbog navodne ruske upletenosti u oružane sukobe u Ukrajini.
Kompanija mora do kraja godine vratiti ukupno 440 milijardi rubalja dugova, te 626 milijardi rubalja u idućoj godini.
I druge ruske kompanije, uključujući banke, trebaju dolare kako bi vratile ukupno 55 milijardi dugova u inozemnoj valuti u četvrtom tromjesečju.
Na mogućnost trošenja državnog novca na pomoć kompanijama nadovezale su se špekulacije o mogućem sniženju ruskog kreditnog rejtinga, pritisnuvši dodatno rusku valutu rubalj, koji u posljednje vrijeme niže rekordno niske vrijednosti prema dolaru i euru, pod utjecajem sankcija ali i snažnog pada cijena nafte u posljednje vrijeme.
Viceguvernerka ruske središnje banke Ksenija Judajeva kazala je u srijedu da banka neće pokleknuti pod špekulativnim pritiskom na međunarodnim deviznim tržištima.
Analitičari VTB Capitala upozoravaju pak da je "kvaka u tome što je zbog pojačanih oscilacija na naftnim tržištima teško razlikovati fundamentalne prilagodbe od špekulativnih aktivnosti", stoji u bilješci analitičara VTB Capitala.
Prema procjenama agencije AFP, ruska središnja banka potrošila je od početka ovog mjeseca oko 16 milijardi dolara na podupiranje tečaja domaće valute.
Danas je rubalj kliznuo na novu najnižu razinu prema euru, od 53 rubalja za euro, a premašio je i razinu od 41,92 rubalja za dolar.
Ruski ministar financija Anton Siluanov otklonio je danas glasine o sniženju kreditnog rejtinga, ocijenivši ih "pretjeranima", izvješćuje agencija RIA Novosti.
Snažan pad cijena nafte predstavlja veliki problem za Rusiju, stabilnost čijih državnih financija zahtijeva razinu od 100 dolara za barel dok se barelom danas trgovalo po cijeni od 86 dolara za barel.
Ministar Siluanov naglasio je u današnjem razgovoru za tv postaju Russia 24 da će sve proračunske obveze biti ispoštovane "unatoč eventualnim promjenama prognoze".
Dodao je ipak da će vlada možda morati preispitati proračunske planove za razdoblje od 2015. do 2017.
"Budu li vanjski uvjeti i dalje složeni kao što su danas, morat ćemo napraviti rezervnu verziju u kojoj ćemo definirati koje obveze i rashode možemo izbaciti", prenosi RIA Novosti njegove riječi.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu