Raiffeisen Bank International AG (RBI) u prvomu tromjesečju 2013. ostvario je konsolidiranu dobit u visini 157 milijuna eura, što predstavlja pad za 71 posto u odnosu na prvo tromjesečje prošle godine (Q1 2012.: 541 milijuna eura), priopćili su.
Njihovo priopćenje prenosimo u cijelosti i bez izmjena:
Međutim, na prošlogodišnje su razdoblje utjecali jednokratni učinci, kao što je zarada od prodaje obveznica i otkup hibridnoga temeljnog kapitala u ukupnom iznosu 272 milijuna eura.
Nadalje, na tromječne je rezultate negativno djelovalo i 82 milijuna eura zbog načina vrednovanja dugoročnih strukturiranih vrijednosnih papira te nadređenih i podređenih obveza. Ta stavka nije imala utjecaja na regulatorni kapital niti na koeficijente kapitala. S obzirom na to da su se spreadovi na kredite RBI-ja u posljednje vrijeme znatno smanjili, fer vrijednost tih obveza značajno je porasla.
„Godinu smo dobro započeli. Unatoč okruženju u kojemu prevladavaju niske kamatne stope i slaba gospodarska aktivnost, u odnosu na prvo tromjesečje 2012. povećali smo prihod od poslovanja. U drugoj polovini godine očekujemo veći zamah gospodarskoga ciklusa, stoga s optimizmom gledamo na ostvarenje zadovoljavajućega rezultata“, izjavio je predsjednik Uprave RBI-ja Herbert Stepic.
Dobit prije oporezivanja smanjila se za 63,4 posto na 251 milijun eura (Q1 2012.: 685 milijuna eura), dok je dobit poslije oporezivanja pala za 69,7 posto i iznosi 174 milijuna eura (Q1 2012.: 574 milijuna). Zarada po dionici smanjila se za 1,97 eura s 2,52 eura u prvomu tromjesečju 2012. na 0,55 eura.
Povrat na kapital prije oporezivanja na razini 9,2 posto za 15,9 postotnih bodova je niži.
Blago povećanje prihoda od poslovanja
Prihod od poslovanja – ne računajući umanjenja goodwilla u ukupnom iznosu 3 milijuna eura u prvomu tromjesečju 2013. – viši je za 1 posto ili 6 milijuna na godišnjoj razini te iznosi 1.302 milijuna eura.
Neto rezervacije za potencijalne gubitke porasle
Neto rezervacije za potencijalne gubitke porasle su za 67 milijuna eura u odnosu na isto prošlogodišnje razdoblje, uglavnom pod utjecajem rezerviranja za gubitke na razini kreditnoga portfelja, te iznose 220 milijuna. Protekle godine rezultatima se pribrojalo i neto otpuštanje u iznosu 21 milijun eura (uglavnom u sjedištu Grupe i u Rusiji), dok je u prvomu tromjesečju 2013. došlo do neto izdvajanja u visini 27 milijuna eura. Neto izdvajanja za rezervacije po pojedinim kreditima također su porasle za 18 milijuna eura na 194 milijuna eura, prvenstveno zbog nekoliko velikih klijenata centrale Grupe i u Kini.
Portfelj tzv. loših kredita nebankarskim klijentima u prvomu tromjesečju povećao se za 47 milijuna eura (od čega na valutni učinak otpada minus 8 milijuna eura). Na valutno ujednačenoj osnovi povećanja su zabilježena u Jugoistočnoj Europi (za 85 milijuna eura) te na razini centrale Grupe (za 20 milijuna eura), dok su smanjenja ostvarile Srednja Europa (za 33 milijuna eura) i Rusija (14 milijuna eura). Omjer loših kredita na godišnjoj se razini povećao se za 0,1 postotni bod na 9,9 posto, dok je omjer pokrivenosti loših kredita rezervacijama porastao za 0,5 postotnih bodova na 67,5 posto.
Blag porast općih troškova poslovanja
Unatoč pozitivnim učincima provođenja programa sniženja troškova, opći troškovi poslovanja za 5 posto ili 35 milijuna eura su viši na godišnjoj razini te iznose 788 milijuna eura. To se povećanje prvenstveno može pripisati konsolidaciji Polbanka u svibnju 2012. te integraciji te banke. Stoga je za 2,4 postotna boda porasla i razina omjera troškova i prihoda, koji iznosi 60,5 posto.
Troškovi osoblja, kao najveća stavka s udjelom 52 posto u općim troškovima poslovanja, povećali su se za 6 posto ili 24 milijuna eura na 406 milijuna. Do toga je povećanja došlo ponajviše zbog konsolidacije Polbanka i prilagodbe plaća u Rusiji. Nasuprot tome, pozitivan su učinak imala sniženja troškova u Ukrajini i Srbiji, kao i smanjenje broja stalnih zaposlenika u Mađarskoj.
Prosječan broj djelatnika povećao se za 525 na 59.552, i to uglavnom zbog konsolidacije Polbanka.
Na dan 31. ožujka 2013. RBI je imao 59.231 djelatnika, odnosno 1 posto manje nego krajem 2012. godine.
Smanjenje ukupne imovine za 3 posto u odnosu na 2012.
Na dan 31. ožujka 2013. ukupna imovina RBI-ja iznosila je 131,9 milijarda eura, što predstavlja pad za 3 posto ili 4,2 milijarde eura od kraja 2012. godine, dok na godišnjoj razini smanjenje iznosi 11 posto ili 16,9 milijarda eura. Taj pad ukupne imovine prvenstveno se može pripisati smanjivanju viškova likvidnosti.
Zajmovi i predujmovi komitentima nakon odbitka rezervacija po kreditima pali su za 0,5 milijarda na 77,3 milijarda eura. S udjelom u visini 59 ukupne imovina (plus 2 postotna boda), oni su još uvijek najveća pojedinačna stavka na strani aktive. Za smanjenje imovine odgovorni su zajmovi iz ugovora o reotkupu u iznosu 0,8 milijarda eura. Nasuprot tome, u poslovanju sa stanovništvom u Rusiji došlo je do povećanja za 0,3 milijarde eura.
Depoziti komitenata za 0,6 milijarda eura su viši te iznose 66.9 milijarda eura. Dok su se kratkoročni depoziti korporativnih klijenata (u Rusiji i u sjedištu Grupe) povećali za 0,5 milijarda eura, depoziti stanovništva pali su za 0,2 milijarde eura. Do najvećega je pada došlo u Republici Češkoj (za 0,4 milijarde eura) te u Mađarskoj (za 0,2 milijarde) zbog valutnih učinaka.
Zbog različitoga kretanja depozita i kredita omjer kredita i depozita lagano se smanjio te iznosi 121 posto.
Raiffeisen Bank International AG (RBI) svojim matičnim tržištem smatra kako Austriju, u kojoj je vodeća institucija korporativnog i investicijskog bankarstva, tako i Srednju i Istočnu Europu (SIE). Na području SIE-ja, RBI upravlja razgranatom mrežom banaka, društava za leasing i nizom drugih specijaliziranih pružatelja financijskih usluga u svojem vlasništvu na 17 tržišta. RBI je jedina austrijska banka koja je također prisutna u svjetskim financijskim središtima te u Aziji, kao dodatnomu području na koje se grupacija usredotočila.
Ukupno gledajući, približno 60.000 djelatnika skrbi za oko14,2 milijuna klijenata putem otprilike 3000 poslovnica, od kojih se velika većina nalazi u Srednjoj i Istočnoj Europi. RBI je potpuno konsolidirano društvo u vlasništvu Raiffeisen Zentralbank Österreich AG-a (RZB). RZB neizravno posjeduje približno 78,5 posto redovnih dionica, dok su preostale dionice distribuirane javnosti. Dionice RBI-ja uvrštene su na Bečkoj burzi. RZB je središnja institucija najveće austrijske bankarske grupacije – Raiffeisen Banking Group, a služi i kao centrala cijele RZB Grupe, uključujući i RBI.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu