International Business Machines (IBM) ostvario je u drugom tromjesečju ove godine pad prihoda za 13,5 posto u odnosu na isto lanjsko razdoblje, što je već 13. kvartal zaredom kako prihodi tog tehnološkog diva padaju.
IBM je u ponedjeljak objavio kako su njegovi ukupni prihodi u proteklom kvartalu iznosili 20,8 milijardi dolara, dok su u istom lanjskom razdoblju bili 24 milijarde.
Neto dobit kompanije pala je, pak, za 17 posto, na 3,45 milijardi, dok je u drugom tromjesečju prošle godine iznosila 4,14 milijardi.
Najveća globalna uslužna tehnološka tvrtka, s gotovo 380.000 zaposlenih u svijetu, u dubokoj je tranziciji. Već se dulje vrijeme u restrukturiranju nastoji riješiti dijelova koji donose manju zaradu ili gubitke, a preusmjeriti svoje poslovanje prema 'cloud' i uslugama mobilne sigurnosti.
"Rezultati IBM-a odražavaju tranziciju tvrtke. Nastavljamo transformirati naše poslovanje prema sektorima s višom vrijednošću i većim povratom za dioničare", navela je u poslovnom izvješću Ginny Rometty, izvršna direktorica IBM-a.
Prihodi od sektora, koje poslovodstvo smatra 'strateškim imperativima', a to su 'cloud' i mobilni computing, analitika podataka, društveni i sigurnosni softver, porasli su u proteklom tromjesečju oko 20 posto na godišnjoj razini.
No, to i dalje nije dovoljno da bi se nadoknadila slabost poslovanja drugih dijelova te 104 godine stare kompanije.
Prihodi IBM-a od softverskog poslovanja pali su u drugom tromjesečju za 10 posto na godišnjoj razini, na 5,8 milijardi dolara. Za toliko su pali i prihodi od tehnoloških usluga, kao što je outsourcing.
IBM-u ne ide u prilog ni jačanje dolara jer na taj način padaju njegovi prihodi s inozemnih tržišta, na kojima ostvaruje više od polovice ukupnih prihoda. U proteklih godinu dana vrijednost dolara prema košarici najvažnijih svjetskih valuta porasla je oko 20 posto.
I dok je prodaja IBM-a u SAD-u pala za 8 posto, prihodi u Europi, Bliskom istoku i Africi pali su u proteklom tromjesečju 17 posto u odnosu na isto lanjsko razdoblje.
Još je veći pad prihoda, za 35 posto, IBM u proteklom tromjesečju zabilježio u Brazilu, Rusiji, Indiji i Kini, što je, poručuje tvrtka, ponjaviše posljedica jačanja dolara.
Kako su poslovni rezultati IBM-a slabiji nego što su analitičari u anketi Reutersa procjenjivali, cijena dionice tog tehnološkog diva pala je u ponedjeljak na Wall Streetu za više od 3 posto.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu