Posljednja prilika da slovenski Merkur izbjegne stečaj

Autor: Ante Pavić , 23. prosinac 2013. u 17:25
Može li se Merkur uz novi plan restrukturiranja uzdići s ruba propasti?

Upravo su zaposleni pretrpjeli najveće posljedice propasti Merkura koju je uzorokovalo menadžersko preuzimanje.

Novi plan financijskog restrukturiranja slovenskog trgovačkog lanca Merkur, koji bi trebao sačuvati Merkur i oko dvije tisuće radnih mjesta, dobio je potporu kreditora i više od polovine vjerovnika, piše slovenski Dnevnik. Nova Uprava na čelu s Blažom Pesjakom sljedeći će tjedan sudu predočiti novi plan restrukturiranja i prijedlog ponovne prisilne nagodbe koja bi trebala omogućiti novi početak bankrotiranog trgovca. 

 

20milijuna

eura dug je Merkura vjerovnicima s neosiguranim tražbinama

Prisilna nagodba
Plan restrukturiranja podržali su ključni kreditori koji su sudjelovali u prisilnoj nagodbi i koji drže više od polovice ukupnih potraživanja prezadužene trgovačke kuće. Novi zakon o insolventnosti omogućuje problematičnoj tvrtki da ponovno pokrene prisilnu nagodbu u slučaju da vjerovnici s više od polovice potraživanja pristanu na novi plan restrukturiranja. Rok za zahtjev za novim postupkom istječe krajem ove godine. Prema dosadašnjoj nagodbi, Merkur bi do isteka 2013. vjerovnicima s neosiguranim tražbinama trebao platiti trećinu od 20 milijuna eura duga. Kako Merkur novca nema, ne preostaje ništa drugo nego stečaj. Uprava se nada da će pokretanjem novog postupka nagodbe to uspjeti izbjeći.

Međutim, da bi postupak ponovno počeo, potrebno je ispuniti tri uvjeta. Prvi je da na to moraju pristati vjerovnici koji imaju najmanje 60 posto neosiguranih i 75 posto osiguranih potraživanja. S novim planom treba se složiti najmanje 60 posto vjerovnika koji su u prvoj predstečajnoj nagodbi prijavili potraživanja prema Merkuru. U ispunjenju posljednjeg uvjeta ključnu će ulogu igrati zaposlenici kojima je Uprava predstavila plan. 

Nove tvrtke
Upravo su zaposleni pretrpjeli najveće posljedice propasti Merkura koju je uzorokovalo menadžersko preuzimanje. Zbog smanjenja opsega poslovanja i smanjivanja prodajnih površina, broj zaposlenih u matičnom poduzeću u posljednje je tri godine smanjen za 900, dok je u cijeloj grupaciji više od tisuću ljudi dobilo otkaze. Preostalih 1700 zaposlenih u matičnom poduzeću je na početku postupka prve prisilne nagodbe pristalo na 10-postotno smanjenje plaće, što je primijenjeno nekoliko puta. Kako piše Dnevnik, novi nacrt restrukturiranja predviđa prebacivanje zdrave jezgre na novo poduzeće Merkur-trgovina u koju bi bile prebačene i stečene zalihe, dugovanja i obveze prema dobavljačima koje su nastale nakon prisilne nagodbe, poslovna opremu i oko 20 milijuna eura kredita. Na poduzeće Merkur-sredstva prebacilo bi se oko 110 milijuna eura kredita i trgovački centri u Sloveniji koje bi preuzeo Merkur-trgovina. Vlasnice Merkur-sredstava tako bi postale banke koje bi potraživanja pretvorile u vlasničke udjele, a stari bi Merkur bio otjeran u stečaj. Vjerovnici čija bi potraživanja ostala u starom Merkuru namirili bi se tek nakon prodaje neposlovne imovine i financijskih investicija.

Menadžersko preuzimanje

Put direktora od slave do zatvora

Merkur danas plaća visoku cijenu menadžerskog preuzimanja kojim su menadžeri preuzimali poduzeća bankovnim kreditima kojim su opteretili ista ta poduzeća. Viši sud Slovenije prije pola je godine nekadašnjeg direktora Merkura Binu Kordeža osudio na šest godina zatvora zbog stjecanja protupravne koristi i krivotvorenja poslovnih dokumenata. Kordež je do prije nekoliko godina slavljen i nagrađivan kao najupješniji menadžer u Sloveniji, da bi danas zbog poslovnih malverzacija povezanih s menadžerskim preuzimanjem Merkura svijet gledao kroz rešetke.

Komentirajte prvi

New Report

Close