Oleg Deripaska želi ugasiti proizvodnju u Kombinatu aluminija Podgorica

Autor: Milan Šćekić /VLM , 27. prosinac 2012. u 22:01
Ruski milijarder Oleg Deripaska upravlja KAP-om putem svoje kompanije CEAC/A. H./EPA

Gašenju proizvodnje odlučno se protivi sindikat koji najavljuje kako će otjerati Ruse iz kompanije, ali i vlada Mile Đukanovića.

Višemjesečna agonija najveće crnogorske kompanije, Kombinata aluminija Podorica (KAP) ulazi u dramatičnu i sve neizvjesniju završnicu. Ruski menadžment koji od 2006. godine upravlja KAP-om, zbog nagomilanih financijskih i drugih problema, namjerava ugasiti proizvodnju u toj kompaniji.

Tome se odlučno protivi crnogorska vlada koja ima 29,6 posto dionica u KAP-u, kao i  (CEAC) ruskog tajkuna Olega Deripaske.Najnovija namjera ruskog menadžmenta da zatvori kompaniju iz koje je godinama izvlačilaa kapital uslijedila je nakon objavljivanja velikih dugovanja podgoričkog KAP-a i odluke Elektroprivrede Crne Gore (EPCG) da od 1. siječnja iduće godine toj kompaniji ukine značajne popuste za električnu energiju.KAP godinama ne podmiruje svoje obaveze prema (EPCG) za utrošenu struju tako da su dugovanja samo po toj osnovi dosegnuli sumu od 60 milijuna eura.Ukupna dugovanja pak, prema nekim procjenama, iznose oko 300 milijuna eura. Sve to dovelo je do permanentnog smanjenja proizvodnje aluminija, a iz mjeseca u mjesec se gase proizvodne ćelije. Koliko je situacija u KAP-u teška ilustrira i podatak da ruski menadžment već sada najavljuje da neće moći osigurati 300.000 eura za isplatu plaća za prosinac 15. siječnja pa će one na razini kompanije biti linearno umanjene za taj iznos.

Na prijetnje ruskog menadžmenta da će  ugasiti proizvodnju u KAP-u i smanjiti plaće sindikat radnika kompanije odgovara da će ih otjerati iz tvornice, isto onako kako je to jedanput već učinio. S druge strane u vladi su umjereniji, ali i odlučni u tome da unatoč svih nagomilanih problema i dugovanja do gašenja proizvodnje aluminija neće doći. Predstavnici vlade, iza zatvorenih vrata, vode intenzivne pregovore sa turskim Toščelikom i njemačkim HGL-om oko prodaje KAP-a i istovremeno razmatraju mogućnosti da se budućem vlasniku kompanije, ipak daju određene  državne subvencije za električnu energiju kako bi se održala proizvodnja u kompaniji koja je do prije koju godinu, Crnoj Gori donosila polovicu prihoda od ukupnog izvoza.

Struja

Nema prodaje bez povlastica

Kako je u proizvodnji aluminija  električna energija bitna, gotovo ključna stavka, obje kompanije zainteresirane za kupnju KAP-a, Toščelik i HGL, svoju računicu u preuzimanju podgoričke kompanije vide samo uz subvencionirane cijene struje. Toščelik se bavi isključivo proizvodnjom čelika, a iako nema iskustva u proizvodnji aluminija njegovi stručnjaci su izračunali da sa KAP-om ne mogu postići profitabilnu proizvodnju ako ne dobiju struju po povlaštenoj cijeni. I njemački HGL se ne bavi proizvodnjom aluminija, ali se specijalizirao za njegovu preradu i proizvodnju dijelova za potrebe željezničke industrije. No i Nijemcima je jasno da bez povoljnih cijena struje nema koristi od kupnje KAP-a i proizvodnje aluminija.

Komentirajte prvi

New Report

Close