Do sada ste Nokiju imali u ruci, a Finci se spremaju da je u budućnosti imate u automobilima i drugim high-tech proizvodima. Kompanija radi zajedno s Mercedes-Benzom na tehnologiji kakvu razvija i Google, a riječ o ICT sustavima koji će automobilima omogučiti da sami voze.
2,8milijardi
eura NSN donio prihoda Nokiji u drugom tromjesečju
Razvija geolokacijske sustave za takozvani internet stvari, novi nadolazeći tehnološki svijet bogat senzorima koji bi postojeće strojeve trebali učiniti pametnijima. Ima svoj pandan Google Mapsa, servis zvan Here, koji koriste velike kompanije poput Amazona kao i svi korisnici Microsofta i njegove tražilice Bing, zatim Yahoo, ali i smartphone korisnici na iOS-u, Andoridu i FirefoxOS-u.Prema analitičarima, sve te tehnologije, Nokia planira upariti s tržišnom snagom tvrtke Nokia Solutions and Networks, koja će joj nakon što Microsoft preuzme diviziju za proizvodnju mobilnih uređaja, postati glavni izvor prihoda. Riječ je o kompaniji koja je drugo tromjesečje zaključila s 2,8 milijardi eura prometa ili sto milijuna eura više od djela poslovanja koje kupuje Microsoft. I do sada je NSN konkurirao Ericssonu, Huaweiju, Alcatel-Lucentu i ZTE-u, ali sada će moći otići i korak dalje.
Licenciranje Appleu
Dodatnu snagu Nokiji će dati i nova divizija za napredne tehnologije, koja svoju budućnost temelji na 10 tisuća setova patenata u čiji je razvoj tijekom posljednjih nekoliko godina kompanija uložila oko 15 milijardi eura i servisu Here. Već sada ta jedinica ima ugovore o licenciranju s Appleom, BlackBerryjem, Googleovom Motorolom i HTC-om, a procjenjuje se da će joj godišnji prihod isprva biti oko pola milijarde eura. Sve to bi trebalo utjecati na relativno bezbolnu transformaciju iz proizvođača mobilnih uređaja u neku novu Nokiju koja će se baviti informacijskim rješenjima za umreženi svijet. Ali u Finskoj su dosta skeptični. Iako će Nokia od prodaje divizije za proizvodnju mobilnih uređaja zaraditi dva puta više nego je potrebno da se plate svi dugovi hrvatskih građana prema bankama, četiri puta više nego li je kroz fiskalizaciju prikupio Slavko Linić ili pak 20 puta više nego je lani iznosila neto dobit Ine, u Finskoj se pribojavaju hoće li se ponos njihovog gospodarstva uspjeti ponovo transformirati.
Finski ponos
U posljednjih 150 godina Nokia se od proizvođača gumenih čizama pretvorila u tvornicu papira, bavila se proizvodnjom struje, bicikala, automobila, televizora i druge elektronike, kabela pa čak i kemikalija. Zahvaljujući posljednjem uspjehu, onom u nekadašnjoj globalnoj dominaciji na tržištu mobilnih uređaja, zaslužila je titulu najuspješnije kompanije u poslovnim transformacijama.Strah je rezultat činjenice da je Nokia za Finsku podjednako važna kao MOL za Mađarsku, jer čini čak 20 posto BDP-a Finske. Prema analizi časopisa Economist na temelju podataka Instituta finskog gospodarstva ETLA-e od 1998. do 2007. godine Nokia radi trećinu svih ulaganja u istraživanja i razvoj u Finskoj. Konačno, radi 20 posto izvoza i donosi 23 posto ukupnog poreza na dobit u Finskoj.
Strateška odluka
Razvoj nije prodan
Unatoč prodaji mobilnog poslovanja Microsoftu, finska Nokia će zadržati 56 tisuća radnika u 120 zemalja kao i vlastiti pogon za istraživanja i razvoj. Kompanija ima istraživački centar s 500 znanstvenika u Finskoj, Kini, Indiji, Keniji, Švicarskoj, Velikoj Britaniji i SAD-u. Nadalje, osnovala je INdT Nokia institut tehnologije, a i Microsoft nakon akvizicije želi u Finskoj ulagati u istraživanja i razvoj.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu