Umjesto da gradi rafineriju, nizozemsko-američka kompanija Comico oil suočena je s tužbom smederevske lokalne vlasti o raskidu ugovora o najmu zemljišta na 99 godina. Razlog je što Comico oil ni u produljenom roku nije uplatio 5,4 milijuna eura koliko je iznosila zakupnina za lokaciju veličine 113 hektara.
Vlasti odahnule
To je epilog četverogodišnjega upornog nastojanja nizozemsko-američke tvrtke da dobije zeleno svjetlo za gradnju rafinerije, a kada se ono konačno upalilo, Comico oil nema čime platiti najam. Pravdanje da je zbog kašnjenja u dobivanju bankarskoga kredita, kao i zbog obećanja kako će za svaki dan kašnjenja platiti zateznu kamatu nije odobrovoljilo lokalnu vlast koja je godinama vagala hoće li odobriti gradnju rafinerije strahujući od zagađenja okoliša. Čak je proveden i referendum kojim se tražilo izjašnjavanje neodlučnih građana. Jedni su bili protiv iz istih razloga kao i lokalna vlast, a drugi su u tome vidjeli mogućnost za veću zaposlenost jer je rafineriju trebalo graditi dvije tisuće ljudi, a nakon njezina završetka stalni posao imalo bi 700 radnika. Općinski pravobranitelj nije uvažio objašnjenje Comica, bez obzira što bi gradnja rafinerije predstavljala jednu od najvećih “greenfield” investicija u Srbiji pa je u ponedjeljak podnesen zahtjev sudu za raskid ugovora. Od samog početka gradnja rafinerije bila je upitna i dvojbena jer je Comico oil najavio investiciju od 250 milijuna dolara, što je premali iznos za gradnju rafinerije, tim više što je obećana ugradnja najsuvremenije tehnologije koja bi učinkovito štitila okoliš od zagađenja. Primjerice, u tehnološku obnovu pančevačke rafinerije uloženo je više od 500 milijuna eura. Drugi razlog za dvojbenu ponudu Comico oila nalazio se u prezasićenosti srpskog tržišta naftnim derivatima pa se zbog te okolnosti nije vidjela ekonomska opravdanost gradnje još jedne rafinerije. Na te su upite iz Comico oila stizala uvjeravanja kako je sva proizvodnja namijenjena izvozu, a Smederevo je bilo najpogodnije zbog njegova položaja uz Dunav kojim bi se dopremala sirova nafta i izvozili naftni derivati. Ruska kompanija Gazpromnjeft, koja je kupnjom srpske naftne industrije postala većinski vlasnik pančevačke rafinerije, morala je zbog prevelike ponude na tržištu derivata smanjiti njezin proizvodni kapacitet s osam na 5,3 milijuna tona.
Prekapacitirani NIS
I smanjena godišnja proizvodnja veća je od potreba srpskog tržišta pa NIS daljnji razvoj temelji na osvajanju tržišta u susjednim zemljama. U Bugarskoj i Rumunjskoj već se gradi prodajna mreža, a poslovanje se širi i na istraživačkim radovima na otkrivanju novih izvora nafte i plina u te dvije zemlje, ali i u Mađarskoj i BiH. NIS je u sljedeće dvije godine najavio godišnja ulaganja u širenje poslovanja u regiji od pola milijarde eura, s time da bi se taj iznos od 2015. godine udvostručio.
Neutemeljeni optimizam
Prozreli blef Comico Oila
Zanimljivo je što Radomir Radovojević, zamjenik direktora Comico oila za Srbiju, unatoč podnesenoj tužbi i dalje vjeruje da nije propala šansa za gradnju rafinerije. Njegov se optimizam temelji na tome što bi Smederevo dobilo velik novac, što nije nevažno za taj grad nakon što je željezara zbog gubitaka ugasila obje visoke peći. Čini se da su zato u Comico oilu računali kako će grad pristati i na manji iznos za najam zemljišta. Prema razvoju događanja, takva očekivanja su bila neutemeljena jer je nova gradska vlast tražila šansu da izbjegne gradnju rafinerije, a dobila ju je kašnjenjem uplate.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu