Neto dobit iznosila je tako 140,1 milijardu rubalja (1,5 milijardi dolara) i bila je za 43 posto manja u usporedbi s istim razdobljem prošle godine.
Taj naftni ogranak plinskog diva Gazproma također je izvijestio da su mu se ukupni prihodi u tri mjeseca zaključno s lipnjem smanjili na 821,6 milijardi rubalja, s 835,8 milijardi u istom razdoblju 2022. godine.
Dobit velikih svjetskih naftnih kompanija smanjila se za približno pola u odnosu na uspješnu 2022., kada su potezi Rusije u Ukrajini doveli do skoka cijena nafte i plina.
Ruske tvrtke ne objavljuju svoje financijske rezultate redovito otkako je počela invazija na Ukrajinu u veljači prošle godine. Gazprom Neft prošle godine nije objavio svoje financijske rezultate.
Dionice Gazprom Nefta ojačale su 0,4 posto jutros u trgovanju na Moskovskoj burzi.
Ruski energetski sektor pod teškim je pritiskom zapadnih sankcija, nametnutih zbog ruskih poteza u Ukrajini. One uključuju ograničenja cijena i embargo na kupnju ruske nafte koja se prevozi morskim putem.
Međutim, rusku naftnu proizvodnju i izvoz poduprlo je značajno povećanje prodaje Kini i Indiji, za koje se smatra da su politički bliske Moskvi.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu