Izvršni direktor Rosnefta Igor Sečin nazvao je tu privatizaciju najvećom u ruskoj povijesti a najavljena je u prosincu prošle godine na njegovom sastanku s ruskim predsjednikom Vladimirom Putinom.
"To je najveći privatizacijski posao, najveća prodaja i akvizicija u globalnom naftnom i plinskom sektoru u 2016. godini", izjavio je tada Putin.
Rosneftegaz je prodao 19,5 posto udjela u Rosneftu za 10,5 milijardi eura katarskom državnom investicijskom fondu i Glencoreu.
Prije prodaje državni je holding imao udio od 69,5 posto a sada drži kontrolni udio u Rosneftu. Veliki je dioničar i British Petroleum s udjelom od 19,75 posto.
Uspješno zaključenje privatizacije omele su sankcije Zapada Rusiji zbog njezine uloge u sukobima u Ukrajini kao i problemi zbog dvogodišnje recesije i pad cijena nafte. Rusija pak prodajom udjela u Rosneftu želi popuniti rupu u proračunu, koji je pod pritiskom zbog niskih cijena nafte a time i smanjenih prihoda i paralelno povećanih socijalnih izdataka.
Iz Rosnefta su u srijedu potvrdili zaključenje "neviđeno složene transakcije". "Tehničke procedure za zaključivanje posla zahtijevale su pripremu i potpisivanje više od 50 dokumenata i ugovora", stoji u izjavi Rosnefta.
Talijanska banka Intesa Sanpaolo, inače vlasnica Privredne banke Zagreb, jedina je pomagala u prodaji udjela u Rosneftu koji je kao državno poduzeće također podlijegao sankcijama Zapada. U utorak su iz banke objavili kako će pomoći katarskom fondu i Glencoreu u kupnji udjela kreditom u ukupnom iznosu do 5,2 milijarde eura.
Analitičari navode da bi Glencore mogao profitirati na transakciji s obzirom na osigurani pristup Rosneftovoj proizvodnji nafte dok će katarski fond učvrstiti poziciju jednog od najvećih investitora u jednom od najvećih svjetskih biznisa.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.i tamo se isto privatizira da bi rusima bilo bolje. pa svuda isti scenario …ali sve ide slucajno i bez neke kontrole…
Uključite se u raspravu