Meksički naftni div pod nadzorom regulatora

Autor: The New York Times , 06. svibanj 2012. u 22:00

Sedam desetljeća nitko nije nadzirao Pemex, meksičkog monopolista u državnom vlasništvu i glavni izvor državnih prihoda, što je zapravo pristojan način da se kaže da su u toj tvrtki mogli raditi što ih je volja. Niti jedna institucija nije propitala mudrost ili logiku vezanu uz ulaganja kao što su milijuni utrošeni u naftna polja u Chicontepecu da bi se dobila tek koja kap nafte. I sigurnosni postupci prošli su bez nadzora, premda se bušilo u dubokim vodama Meksičkog zaljeva.

Niti se ova tvrtka suočila s ozbiljnim posljedicama zato što nije održala obećanja o povećanju proizvodnje i općenito učinkovitijem poslovanju.No to se počelo mijenjati. Komisija za državne ugljikovodike, koju je 2008. godine ustanovio meksički kongres radi jačanja regulacije nad navedenom tvrtkom počela je propitivati odluke rukovodećih o lokacijama i metodama bušenja. Gomilom novih propisa i vlastitom iskrenom procjenom praktičnosti Pemexovih projekata, ova komisija, koja ima 61 zaposlenika i godišnji budžet od oko sedam milijuna dolara, primorava spornu tvrtku da objasni svoje planove. Pemex nije obvezan prihvatiti preporuke ove komisije, ali svaki put kad se to dogodi, njezin predsjednik Juan Carlos Zepeda o tome izvijesti javnost. “Snaga ove komisije počiva u javnom mnijenju”, objašnjava Zepeda (42), ekonomist koji smatra da bi Pemex, odnosno službenim nazivom Petróleos Mexicanos, trebao biti transparentniji s obzirom da će ove godine na pronalazak i iscrpljivanje naftnih zaliha potrošiti ukupno 20 milijardi dolara.Četrdeset posto državnog proračuna meksičke vlade ovisi o prihodu od nafte upravo te kompanije, a prošle je godine na prodajni iznos od 111,5 milijardi dolara plaćen porez od 6,5 milijardi dolara. No sve dok nafta suklja iz Pemexovih golemih pomorskih bušotina, činilo se kao da nema razloga propitivati postojeće stanje. Međutim, opseg proizvodnje se od 2004. godine smanjio, a i sposobnost tvrtke da pronađe i iscrpi nove izvore nafte dovedena je pod sumnju. Naime, spomenuta komisija pomno je pratila projekt Chicontepec, na koji je Pemex potrošio gotovo devet milijardi dolara. Regulatori su upozorili tvrtku kako otvara na stotine novih bušotina bez prethodnog istraživanja geoloških uvjeta ili najboljih tehnika bušenja.Zepeda je pod povećalo stavio i Pemexove planove da krene dublje u Meksički zaljev. Sjećanje na BP i katastrofu iz 2010. još je svježe, a Zepeda je zabrinut da Pemex nema dovoljno iskustva za tri nove istraživačke bušotine na dubini od gotovo tri kilometra, što je dvostruko dublje od prosječne dubine na kojoj ova tvrtka buši u regiji.

David Shields, nezavisni naftni analitičar iz Mexico Cityja, smatra da je ova promjena pristupa od ključne važnosti. “Prije bi vas nazvali bogohulnikom ako ste upitali posluje li Pemex kako treba”, kaže Shields. Svih pet članova komisije prije je radilo ili za Pemex ili za vladine urede vezane uz energiju. No njihove su odluke pokazale da su nezavisni, smatra Miriam Grunstein, stručnjakinja za naftu pri sveučilištu CIDE u Mexico Cityju. “Imaju integritet”, dodala je. “Treba im se diviti. To je doista neočekivano.” Posljednjih tjedana su Pemex i voditelj njegova odjela za proizvodnju i istraživanje Carlos Morales Gil počeli reagirati na sav taj pritisak. Tvrtka je službeno smanjila procjenu izgledne količine zaliha u Chicontepecu za oko 30 posto, odnosno na 6,49 milijardi barela, čime je dovršeno dvogodišnje natezanje sa Zepedinim timom. A onda je Pemex objavio da je potpisao ugovor s houstonskom tvrtkom Wild Well Control koja se bavi prevencijom i uklanjanjem posljedica katastrofa na bušotinama vezan uz sustav zaštite na velikim dubinama te da s konzorcijem naftnih tvrtki pregovara o dodatnim uslugama. Morales je ukazao da jamstva koja komisija traži od Pemexa prije nego što ta tvrtka otpočne s bušenjem na velikim dubinama odražavaju neiskustvo tog tijela. “Mi to radimo već 70 godina”, kaže. No ima i dobrih vijesti. Pemexova proizvodnja stabilizirala se na oko 2,5 milijuna barela nafte dnevno, što je manje od vrhunca od 3,4 milijuna dosegnutog 2004. godine. A ove će godine Pemex za svaki proizvedeni barel imati novi barel u dokazano postojećim zalihama.Usto, Chicontepec ima novog šefa, Antonija Narváeza Ramíreza. Narváez je radeći na preinakama operativnog plana uzeo u obzir mnoge komisijine zamisli. “Pemex je bio navikao stvari raditi na konvencionalan način jer su mu i bušotine bile konvencionalne”, kaže. “No s tim je sada gotovo i moramo krenuti protivno konvencijama.”

Elisabeth Malkin

Komentirajte prvi

New Report

Close