Američka div obrambene industrije Lockheed Martin na pragu je sklapanja posla stoljeća vrijednog preko 37 milijardi dolara. Kako ekskluzivno doznaje Reuters, pregovori o kupnji 440 višenamjenskih borbenih zrakoplova F-35 s 11 država u završnoj su fazi. Uz SAD, u toj su skupini potencijalnih kupaca još Australija, Danska, Italija, Izrael, Japan, Južna Koreja, Nizozemska, Norveška, Turska i Velika Britanija.
Sastanak u Baltimoreu
Prema tvrdnjama upućenih izvora, dužnosnici tih država prošloga su se tjedna u Baltimoreu sastali s predstavnicima Lockheeda kako bi dogovorili detalje ugovora. Lockheed će s ovom skupinom država po prvi puta ugovoriti višegodišnje narudžbe što bi se trebale odraziti na cijenu zrakoplova. Naime, memorandum o razumijevanju, kako je službeni naziv ugovora o kupnji, sastojat će se od ugovaranja proizvodnje i isporuke zrakoplova u tri tranše između 2018. i 2020. godine.
37 posto
ukupnih prihoda Lockheeda čini prodaja borbenog zrakoplova F-35
Prva tranša cilja na najmanje 135 zrakoplova ugovorenih u fiskalnoj 2018. koji će biti isporučeni do 2020. godine po cijeni od 88 milijuna dolara po letjelici. Prosječna cijena ugovorena za fiskalnu 2019. mogla bi za varijantu F-35A – koju koristi američko zrakoplovstvo i zračne snage NATO saveznika – pasti na 85 milijuna dolara, a u 2020. očekuje se daljnje pojeftinjenje na 80 milijuna dolara.
To bi bila ujedno i najniža cijena tog zrakoplova u njegovu dosadašnjem operativnom vijeku. Iz kompanije su poručili kako ne komentiraju pregovore o kupnji. Podsjetimo, F-35 jedan je od najskupljih borbenih zrakoplova na svijetu zbog programa razvoja koji je trajao duže i bio daleko skuplji od prvotnih predviđanja. Cijena jednog zrakoplova dosezala je i 102 milijuna dolara. Među kritičare skupoće F-35 ubraja se i predsjednik SAD-a Donald Trump.
Ekonomija velikog obujma
Memorandum o razumijevanju jamčit će Lockheedu ugovore o kupnji u tri uzastopne godine što će po zakonitostima ekonomije velikog obujma omogućiti snižavanje troškova u proizvodnom lancu. Inače, prodaja F-35 sudjeluje s 37 posto u Lockheedovim ukupnim prihodima. Tijekom prvog tromjesečja prihodi od prodaje u aeronautičkom poslovanju porasli su osam posto na 4,1 milijardu dolara, upravo zbog povećanje potražnje za F-35. U proizvodnji tog zrakoplova Lockheed surađuje s još nekoliko tvrtki, poput Northrop Grummana, United Technologiesa, Pratt & Whitneya te BAE Systemsa.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu