Europu očekuje barem 10 godine ekonomske depresije, a situacija nije optimistična niti u SAD-u, smatra Paul Polman, izvršni direktor anglo-nizozemskog prehrambenog koncerna Unilever.
Polman u intervjuu za Bloomberg kaže da je Europa ušla u razdoblje niskog rasta i da ne vidi što bi se u narednih 10 godina moglo promijeniti da bi situacija krenula na bolje. Za američko tržište Polman očekuje rast BDP-a od najviše dva posto godišnje, a i to pod uvjetom da se poklopi niz pozitivnih stvari. No, u uvjetima gdje 46 milijuna Amerikanaca prima socijalnu pomoć i kupuje hranu na kupone, čelnik Unilevera nije optimističan po pitanju ozbiljnijeg gospodarskog oporavka. Unilever četvrtinu svojeg prihoda teškog godišnje 50 milijardi eura ostvaruje u Europi, a na SAD otpada 16 posto. Čak 55 posto prihoda ovog koncerna, poznatog između ostalog i po brendovima Axe i Hellmann's, dolazi s tržišta u nastajanju: Indonezije, Kine i Brazila. U proteklom razdoblju Unilever je prilagodio situaciji u Europi pa je reducirao troškove i smanjio cijenu mnogih proizvoda. To se posebno odnosi na grčko tržište i Španjolsku, a što je doprinijelo tromjesječnom rastu prihoda u Europi od 0,9 posto.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Gospodo prije izlaska iz krize na prostorima Evrope desit će se rat.
Tek onda dolazi oporavak. Nisam nikakvi prorok i nemorate me vrijeđati.
Jednostavno dva i dva su četri pa kome pravo pravo.
Ovkave "čvrste" izjave se često čvrsto odbiju u glavu.
Zanemaruje mogući porast consumer spendinga u Kini.
Kina isto pada.
Ovkave “čvrste” izjave se često čvrsto odbiju u glavu.
Zanemaruje mogući porast consumer spendinga u Kini.
Uključite se u raspravu