Nakon što je u siječnju najveći VC igrač u SAD-u Sequoia Capital naglo usporio planirani petogodišnji tempo investicija, uloživši dosad manje od 20 posto svog 8 milijardi dolara teškog Global Growth Funda III, sada je poslao i pismo osnivačima startupa u koje je uložio da se pripreme za neočekivano. Razlog je epidemija koronavirusa.
Sequoia Capital najviše ulaže u Sjevernoj Americi, Europi, Izraelu, Indiji i Kini, a osim manjih igrača fond ulaže i u Apple, Google, Instagram, LinkedIn, Oracle, PayPal, Yahoo i YouTube.
Tvrtke u koje je uložila Sequoia je upozorila da je “koronavirus crni labud 2020. godine”. Crni labud je termin za neočekivani događaj s dalekosežnim posljedicama. Kao primjeri takvih događaja navode se izum interneta ili osobnih računala.
“U trenutku kad su ugroženi životi, nadamo se da će se uvjeti poboljšati što prije. U tromjesečju se moramo pripremiti za turbulenciju i moramo promisliti o scenarijima koji bi se mogli realizirati”, piše Sequoia.
Vodeći američki VC igrač pozvao je svoje startupe da revidiraju način na koji troše gotovinu i da se upitaju mogu li izdržati nekoliko kvartala zaredom s lošijim priljevom prihoda. Usto, fond je upozorio osnivače da neće biti u mogućnosti tražiti dodatan kapital ako se ovo stanje nastavi, ali i da je prije ulagao u teškim razdobljima kakvo je ovo.
Kako je Poslovni dnevnik pisao krajem siječnja, koronavirus je najveća prijetnja globalnim igračima kojima imaju složene dobavne lance. To u praksi ne isključuje gotovo niti jednu međunarodnu kompaniju s obzirom na to da se Kina prometnula u posljednjim desetljećima u glavnu svjetsku tvornicu, a koronavirus se dosad proširio u takoreći sve države svijeta. Američke luke već bilježe 20 posto manji promet, a prvi udar doživjele su automobilske i IT industrija, a zatim i avio i druge prijevozničke industrije kao i turizam.
Sequoia vrlo neuvijeno startupima poručuje da srežu troškove i pripreme se na loše kvartale.
“Nakon što smo izdržali svaku krizu u posljednjih 50 godina nešto smo naučili, a to je da nitko ne žali kad napravi brze i odlučne korekcije da bi se prilagodio tržišnoj situaciji. U vrijeme pada gospodarske aktivnosti, razina prihoda i gotovine uvijek pada brže od troškova. Na neki način, u tom smislu, biznisi preslikavaju procese koje možemo primijetiti u biologiji. Kako je Darwin sažeo, oni koji preživljavaju nisu nužno ni najsnažniji ni najpametniji već najprilagodljiviji na promjenu”, piše Sequoia tvrtkama u koje je uložila.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu