Američki tehnološki div Hewlett-Packard (HP) vrlo je blizu najveće reforme poslovanja od svog osnutka – razdvajanja na dvije kompanije.
Pionir Silicijske doline nastoji se prilagoditi novoj eri mobilnog i internetskog računalstva, pa će se razdvojiti u dvije kompanije i tako se usredotočiti na brzorastuće tržište korporativnih usluga, objavio je u nedjelju Wall Streetu Journal. Glasnogovornica kompanije navode WSJ-a nije komentirala.
Značajno preoblikovanje
Tvrdnje američkog poslovnog medija u ponedjeljak je službeno objavila i sama kompanija što je rezultiralo skokom cijene dionice od osam posto. Time je počelo značajno preoblikovanje jednog od najvažnijih tehnoloških pionira, koji još uvijek ima više od 300.000 zaposlenih i na putu je da ove godine ostvari 112 milijardi dolara prihoda. Prema planu, HP će odvojiti svoje poslovanje vezano za računala i pisače od poslovanja vezanog za korporativne hardvere i usluge. Poslovanje vezano za pisače i osobna računala ostvaruje oko polovine ukupnih prihoda i dobiti. Nije jasno koliko HP-ovih zaposlenika radi u pojedinom odjelu.Prema planu, sadašnja glavna izvršna direktorica HP-a Meg Whitman preuzela bi operativno vođenje tvrtke za korporativne usluge, ali bi bila i predsjednica tvrtke za osobna računala i pisače.
66mlrd.
dolara iznosi tržišna kapitalizacija HP-a, dok Apple vrijedi 596 milijardi dolara
Na čelu te kompanije našao bi se Dion Weisler koji je i do sada vodio taj odjel unutar jedinstvenog HP-a. Predsjednica bi bila Patricia Russo. Plan o razdvajanju uprava kompanije namjerava detaljno obrazložiti financijskim analitičarima u srijedu u San Joseu. Sama transakcija zamišljena je kao distribucija dionica postojećim dioničarima. HP-ova tržišna vrijednost iznosi 66 milijarde dolara, dok je, usporedbe radi, Appleova 596 milijarde dolara, a Microsoftova 380 milijardi dolara. Pretekao ga je i kineski proizvođač osobnih računala Lenovo, koji je sada prema isporukama vodeći svjetski proizvođač. HP je najnoviji primjer u nizu kompanija koje, često pod pritiskom dioničara, razdvajaju poslovanje u pokušaju da se prilagode i zarade na brzorastućim poslovima.
Bezuspješni pokušaji
Prošlog tjedna je tvrtka eBay najavila odvajanje svog servisa za plaćanje PayPal. Međutim, upućeni izvori američkih medija unutar kompanije tvrde da HP već duže vrijeme pokušava bezuspješno prodati dijelove svog poslovanja u procesu poznatom kao "optimizacija imovine". Tako je pokušao kineskom Lenovu i američkom Dellu prodati svoje poslovanje s osobnim računalima za 32 milijarde dolara što je jednako lanjskom prodajnom prihodu.Nakon što su ga oba konkurenta odbila, okrenuo se indijskim tvrtkama Infosys i Wipro kojima je ponudio poslovanje s IT uslugama vrijedno 28 milijardi dolara. Nakon što je i kod Indijaca dobio "košaricu", u trećem pokušaju HP se obratio IBM-u kojem je ponudio poslovanje sa serverima vrijedno 1,2 milijardi dolara. No, nije se razmišljalo samo o prodaji, odnosno dezinvestiranju. Jedan od planova uključivao je i strateško povezivanje s IT kompanijom EMC čime bi se stvorio tehnološki div težak 130 milijardi dolara.
Teško razdoblje
No, ti su pregovori propali jer HP nije želio platiti za EMC koliko su uprava i dioničari te kompanije željeli, tvrde upućeni izvori. Zanimljivo, svi ovi procesi započeli su nakon što je prošla treća godina da je Meg Whitman na čelu kompanije. Inače, svoj petogodišnji mandat Whitman je nedavno opisala kao teško razdoblje u kojem će kompanija potpuno zaokrenuti svoje poslovanje 75 godina od osnutka. HP su 1939. osnovali Bill Hewlett i Dave Packard u garaži u Palo Altu u Kaliforniji. Smatra se jednom od kompanija koja je oblikovala Silicijsku dolinu i revoluciju osobnih računala. Štoviše, garaža u kojoj je tvrtka osnovana službeno se smatra mjestom rođenja Silicijske doline. U posljednje vrijeme, međutim, HP se bori kako bi se prilagodio promjenama koje idu prema mobilnom računarstvu, a zasjenjuju je mlađi konkurenti. Nekad neprikosnoveni broj jedan u prodaji osobnih računala danas gleda u leđa kineskom Lenovu.
Mnogo pitanja
Može li HP u rat s Appleom?
Odvajanje na dvije kompanije otvara cijeli niz pitanja, smatraju američki analitičari. Jedno od njih je što HP planira s posebnom tvrtkom za osobna računala i hoće li krenuti u "sukob" s Appleom, Dellom i Lenovom za veći tržišni kolač, pita se Patrick Moorhead, voditelj istraživanja u Moor Insights and Strategy. Prema njegovim riječima, Apple drži najveći udjel u premium osobnim računalima, a ostali proizvođači bore se za preostali udjel koji nije pretjerano velik. Drugi je problem kolika će biti moć dvije odvojene, manje kompanije u pregovorima s dobavljačima.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu