Kineske vlasti traže od stranih kompanija osnivanje sindikata

Autor: Miho Dobrašin , 15. rujan 2008. u 06:30

Radni tjedan u Kini može trajati 100 sati, a često se ne poštuju pravila o zaštiti na radu, ako uopće i postoje

Brojne multinacionalne kompanije koje posluju u Kini suočavaju se s pritiskom kineske vlade koja traži formiranje sindikata radi zaštite prava tamošnjih radnika. Kompanije poput američkog lanca brze prehrane McDonalds, koje su proširile poslovanje u Kinu dobrim dijelom zbog jeftine radne snage i izbjegavanja strogog radničkog zakonodavstva, dobile su rok do kraja ovog mjeseca za uspostavu sindikata.

Nova pravila
Dio analitičara vjeruje da će najveća tamošnja sindikalna središnjica, po mnogima monopolist, ugroziti poslovanje inozemnih kompanija. Pravnici tvrtke Baker&McKenzie, zaduženi za kinesko radno zakonodavstvo, kažu da su dosad uprave stranih kompanija imale neograničenu autonomiju u pitanju odluka vezanih uz radnike, no da će sada morati pregovarati s radnicima o brojnim stvarima, a ne samo o nadnicama. Iz sindikata poručuju da će novi zakon obuhvatiti i kineske kompanije te da nema govora o diskriminaciji. Sasvim očekivano, nova pravila igre nisu naišla na odobravanje nekih velikih tvrtki, pa je tako Microsoft Kina odbio odgovoriti na upit o ovom pitanju. Iz konzultantske kuće PricewaterhouseCoopers poručuju kako još nisu uspostavili sindikat te da proučavaju novonastalu situaciju. Pritisak vlade uslijedio je u isto vrijeme kada se brojne kompanije suočavaju s rastućim cijenama sirovih materijala u Kini, čime bi im troškovi mogli drastično porasti. No s druge strane, mnoge korporacije sa Zapada dugo su koristile snažan gospodarski rast Kine koristeći dječji rad i tražeći od radnika cjelodnevno zaposlenje bez naknada za prekovremeni rad. Radni tjedan u Kini može trajati 100 sati, a često se ne poštuju pravila o zaštiti na radu, naravno, ako uopće postoje. Zagađanje je također problem kojeg je označila kineska Vlada. Dugo smatrana slabom i neefikasnom, sindikalna središnjica ovaj je tjedan poručila kako ima 200 milijuna članova te da će usko surađivati s vladajućom Komunističkom partijom.“Paralelno s razvojem društva i gospodarstva, Kina mora popraviti položaj i prava radnika, što je standard današnjeg civiliziranog društva”, rekao je predsjednik sindikata Wang Ying. Stručnjaci su u ovom trenutku podijeljeni o budućoj snazi sindikata. I dok dio tvrdi da će velike kompanije naći načina za izbjegavanje strožih pravila te da novoformirani sindikat nema iskustva u pregovorima, drugi ističu da će nakon formiranja sindikati naći način za pregovore s multinacionalnim korporacijama, a poziciju sindikata mogla bi osnažiti i važnost kineskog tržišta.

Rastuće tržište
Da su inozemne kompanije spremne platiti višu cijenu kako bi ostale dobro pozicionirane na tom brzorastućem azijskom tržištu, posebice sada zbog usporavanja svjetskog gospodarstva, potvrđuju i pomirljive izjave koje daju u posljednje vrijeme. Nekoliko velikih kompanija, uključujući i maloprodajni lanac Wal-Mart, koji se godinama borio protiv sindikata u SAD-u i drugdje u svijetu, napomenuo je kako u Kini ima uspostavljen sindikat s kojim ima odličan odnos. Iz kineske sindikalne središnjice su poručili kako će do kraja mjeseca 80 posto od 500 najvećih stranih kompanija, koliko ih ima u Kini, organizirati sindikate. Međutim, ta vijest još uvijek nije i službeno potvrđena.

Komentirajte prvi

New Report

Close