Posrnuli Blackberry preuzet će konzorcij kanadskih tvrtki predvođenih jednim od vodećih osiguravateljskih društava u toj zemlji Faifrax Financial Holdingom a za čijim je kormilom Prem Watsa, investitor kojeg se opisuje kao kanadskog Warrena Buffetta. Ta odluka formalno još nije konačna, ali se očekuje da će u roku od mjesec dana biti, s obzirom da je kanadska vlada, odlučujući čimbenik u ovoj prodaji, dala prešutno zeleno svjetlo. Prije toga se upravni odbor kompanije već usuglasio o ponudi s Fairfaxom.
4,7milijardi
američkih dolara nudi Fairfax za Blackberry
Ministar industrije Kanade James Moore, koji je u prošlosti opisivao Blackberry kao kompaniju "koja zapošljava mnogo Kanađana" i "koju pozorno prati", po prvi je put odbio komentar na tu temu. Jednako tako ministar financija Jim Flaherty kaže da ne komentira odluke "u domeni privatnog biznisa". Sve to nakon što je kanadski nacionalni ponos, Blackberry, unazad godinu dana najavljivao da će lobirati kod vlade kako bi se mogao prodati strancima.
Kanadska vlada, naime, ograničava prava krupnih stranih investitora kroz Zakon o investicijama u Kanadu ili Investment Canada Act kojem podliježu isključivo strani investitori. Po tom zakonu ulagači moraju vladi iskazati namjeru za svako preuzimanje iznad određenog praga koji definira ministar industrije. Trenutačno je prag 332 milijuna američkih dolara. Bez zelenog svjetla, akvizicija nije moguća. Drugim riječima, da je Nokia bila u Kanadi, američki Microsoft bi ju vrlo teško preuzeo.
Domaći osiguravatelj Fairfax Blackberry je procijenio na 4,7 milijardi američkih dolara ili devet dolara po dionici, a odgovor očekuje do 4. studenog. To je 95 posto niža cijena od one koju je kompanija mogla postići 2008. godine kada je na burzi imala kapitalizaciju od 83 milijarde dolara.
Sada više Blackberry nema mnogo prostora za daljnje čekanje. Nakon još jednog lošeg tromjesečja u kojem je imao milijardu dolara operativnog gubitka, kompanija je najavila da će napustiti tržište krajnjih korisnika, usmjeriti se samo na poslovne korisnike i otpustiti 4500 radnika.
Koliku ulogu u ovoj akviziciji igra politika vidljivo je i u činjenici da je kanadski Fairfax još lani, na iznenađenje mnogih, udvostručio udio u sve lošijem Blackberryju na 10 posto i postao najveći pojedinačni dioničar kompanije. Posao bi mu se ipak mogao isplatiti, jer iako kompanija trenutačno prži milijune, u bilanci još uvijek ima 2,5 milijardi dolara.
Novi smjer
Naglasak na sigurnosti
U Hrvatskoj Blackberry najviše koriste banke i velike kompanije, a u SAD-u čak i vojska. Prema mišljenju stručnjaka, razlog je sigurnost, koja je na bitno višem stupnju nego kod konkurencije. Blackberry je, uz to, jedini veći zapadni proizvođač pametnih mobitela koji odbija blisku suradnju s NSA. Po novome kompanija se želi profilirati kao pružatelj sigurnih rješenja poslovnim korisnicima.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu