Prošlo je deset mjeseci otkada je Vrhovno državno tužilaštvo (VDT) Crne Gore od nadležnih organa SAD-a zatražilo konkretne informacije do kojih su američka sudska i istražna tijela došla glede velike afere podmićivanja u ukupnom iznosu od 7,35 milijuna eura prilikom privatizacije crnogorskog Telekoma taj slučaj u Crnoj Gori još nije razriješen.
U VDT Crne Gore ističu da su iz SAD dobili obilje materijala ali ne i dokaze te konkretnih imena na osnovu kojih bi mogli pokrenuti krivični postupak. Zato će VDT ponovo poslati američkim nadležnim organima molbu da ,unatoč svih opravdanih razloga za duži postupak u sličnim situacijama, ubrzaju proceduru i što prije pošalju sve podatke vezane za aferu Telekom, koja već duže vrijeme okupira crnogorsku javnost. Magyar Telekom, tvrtka kći njemačkog Deutsche Telekoma, prilikom privatizacije crnogorskog Telekoma, nije obavila tu transakciju u skladu sa američkim zakonima protiv korupcije i zloupotrebe računovodstvene evidencije pa je prošle godine morao plati kaznu od 95 milijuna dolara. Mađari su visoku kaznu platili bez pogovora, ali više još uvijek neimenovanih osoba iz Crne Gore, među kojima su dva visoka vladina dužnosnika, još nisu odgovarali za primanje 7,35 milijuna eura mita, a što su utvrdili američki istražitelji. Čak su objavljena i imena trojice direktora koji su sudjelovali u nezakonitim radnjama, ali imena iz Crne Gore, još uvijek su u zoni nagađanja.
Dosad se u crnogorskoj javnosti spominjalo samo ime odvjetnice Ane Kolarević, sestre Mila Đukanovića sadašnjeg, a i premijera Crne Gore tijekom privatizacije Telekoma. Kolarević ne poriče da je sudjelovala u postupku privatizacije Telekoma, ali energično odbija da je učinila išta nezakonito. Privatizacija Telekoma obavljena 2005. godine jedna je od najunosnijih transakcija u Crnoj Gori. Prodaja kompanije u čijem je većinskom vlasništvu bila fiksna i mobilna telefonija oglašena na međunarodnom natječaju. Od četiri zainteresirane strane kompanije najveću ponudu za 51,12 posto državnih dionica dao je Magyar Telekom ponudivši 114 milijuna eura, odnosno 21 milijun eura više od drugorangiranog Telekoma Slovenije. Mađari su prošli na natječaju ali su kao uvjet za realizaciju transakcije tražili i paket dionica manjinskih dioničara. Crnogorska vlada je u početku to energično odbijala, međutim došlo je do naglog obrata i Magyar Telekom je, pod nerazjašnjenim okolnostima uspio kupiti i supervećinski paket od 73 posto dionica crnogorskog Telekoma.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu