Pilot projekt ABB Roboticsa i američke neprofitne organizacije Junglekeepers pokazao je kakvu ulogu Cloud tehnologija može imati u bržem, učinkovitijem i skalabilnijem pošumljavanju. ABB Robotics podržava Junglekeepers u njihovoj misiji zaštite 55.000 hektara amazonske prašume i poništavanja deforestacije.
U prvoj demonstraciji te vrste, ABB-ov kobot YuMi automatizira zadatke sadnje u laboratoriju u peruanskoj džungli, ubrzavajući proces i dopuštajući volonterima Junglekeepersa da usmjere svoje dragocjeno vrijeme i resurse u djelotvorniji rad.
Kroz ABB RobotStudio Cloud tehnologiju, ABB-ovi stručnjaci simuliraju, dorađuju i implementiraju programiranje potrebno za YuMijeve zadatke u džungli iz 12.000 kilometara udaljenog Västeråsa u Švedskoj, omogućujući tako upravljanje ‘najudaljenijeg robota na svijetu’.
Izgubljeno 20 posto prašume
“ABB-ova suradnja s tvrtkom Junglekeepers pokazuje kako robotika i Cloud tehnologija mogu igrati glavnu ulogu u borbi protiv krčenja šuma koje je jedno od glavnih čimbenika klimatskih promjena”, rekao je Sami Atiya, predsjednik ABB Robotics and Discrete Automationa.
“Naš pilot program s najudaljenije upravljanim robotom na svijetu pomaže automatizirati repetativne zadatke koje bi inače morali obaviti volonteri. Na taj način volonteri imaju vremena obavljati važnije poslove u prašumi i tako pomoći u njenom očuvanju”.
U laboratoriju u džungli kobot YuMi obavlja sve zadatke povezane sa sadnjom sjemena koje se obično odrađuju ručno. Kobot kopa rupu u tlu, ubacuje sjeme, zbija zemlju na vrhu i označava je oznakom u boji.
YuMi tako Junglekeeperima omogućava da svaki dan zasade područje veličine dva nogometna igrališta u zonama koje zahtijevaju pošumljavanje. U isto vrijeme, automatiziranjem ovih zadatka, volonteri Junglekeepersa mogu patrolirati područjem kako bi odvratili ilegalnu sječi drva, educirali lokalno stanovništva o očuvanju prašume i sadnji mladica.
Stvaranjem potpuno udaljene i autonomne kobot instalacije također se prevladavaju poteškoće u pronalaženju ljudi koji su voljni raditi u udaljenoj džungli. Nakon početne instalacije, YuMi može samostalno izvršavati svoje zadatke, rješavajući probleme prema potrebi.
Moshin Kazmi, suosnivač Junglekeepersa, napominje kako je do sada izgubljeno 20 posto ukupne površine amazonske prašume, a bez korištenja tehnologije, očuvanje će biti u zastoju. Dodaje i kako će zahvaljujući YuMiju volonteri moći promijeniti način rada te proširiti svoje operacije i unaprijediti misiju Junglekeepersa.
Uništavanje amazonske prašume ljudskim aktivnostima kao što su sječa i paljenje radi čišćenja zemljišta za poljoprivredu pridonosi razornim učincima klimatskih promjena. Procjenjuje se da je od 1985. iskrčeno više od 870.000 četvornih kilometara amazonske prašume, što je područje veće od Francuske, Ujedinjenog Kraljevstva i Belgije zajedno. Budući da su deseci milijardi stabala već nestali, regija se brzo zagrijava.
“Amazonija je u opasnosti. Zato nam je potrebna tehnologija, znanost i lokalno znanje kako bismo je spasili. Inače će biti prekasno. Prašuma se može spasiti, ali moramo spojiti sve te elemente da bismo napravili razliku”, rekao je Dennis del Castillo Torres, direktor istraživanja upravljanja šumama na peruanskom Institutu za istraživanje Amazona.
Održiva transformacija
“Vrlo je važno imati kombinaciju visoke tehnologije i očuvanja. Postoje mnoge tehnologije koje možemo koristiti za očuvanje šume, a ovaj kobot može itekako pomoću u pošumljavanju, ali moramo biti vrlo selektivni. Moramo ga koristiti u područjima s velikim krčenjem šuma kako bismo ubrzali proces ponovne sadnje”, smatra del Castillo Torres.
Pilot projekt ABB Roboticsa u Amazoniji unapređuje i doprinosi održivoj transformaciji putem inteligentne robotike i rješenja za automatizaciju, podupirući poduzeća da povećaju produktivnost, smanje otpad i povećaju učinkovitost.
Prošle godine ABB Robotics surađivao je s mrežom Parley Global Cleanup, neprofitnom organizacijom koja prikuplja morski plastični otpad, kako bi izradio personalizirane dizajnerske predmete kao što je reciklirani namještaj, koristeći 3D aditivni ispis.
U skladu sa željama Junglekeepersa, pilot shema u prašumi s RobotStudio Cloud i YuMi trajat će otprilike šest tjedana. Nakon završetka pilot programa, ABB će istražiti mogućnosti pružanja pomoći Junglekeepersu na proširenijoj osnovi, kao i istraživanje daljnjih mogućnosti da njegova robotska rješenja i tehnologije u oblaku igraju središnju ulogu u pokretanju održive transformacije.