Industrija traži hitne reforme

Autor: Silvije Tomašević , 28. ožujak 2010. u 22:00

Utjecajna udruga talijanskih industrijalaca, Confindustria, zahtijeva promjene u poreznom sustavu i pojednostavljenje državne birokracije

Potrebne su hitne reforme, posebno su nužni rezovi u poreznom sustavu te drastično pojednostavljenje birokracije jer je državna neučinkovitost jedan od najvećih problema, zatražila je predsjednica talijanskih industrijalaca (Confindustria) Emma Marcegaglia, predstavljajući program svoga drugog dvogodišnjeg mandata. Industrijalci traže od vlade premijera desnog centra Silvija Berlusconija provedbu tih mjera odmah nakon regionalnih izbora, koji se održavaju 28. i 29. ožujka, kako bi se spriječilo daljnje propadanje ekonomije.

Problem nezaposlenosti
Premda prema ispitivanju javnosti Talijani na prvo mjesto problema stavljaju nezaposlenost koja je u Italiji dostigla 8,9 posto, u predizbornoj kampanji o tome se nije mnogo govorilo. Politika se bavila perifernim stvarima, od toga jesu li liste kandidata dobro prijavljene pa do toga kako je na televiziji praćena predizborna kampanja. Industrijalci kažu kako su oni tijekom krize bili odgovorni, ali sada su potrebni rezovi u birokraciji i porezu kako bi se mogla osvajati nova tržišta u Kini, Indiji i Brazilu, zemljama koje pokreću potraživanja na međunarodnom tržištu. Marcegaglia je govorila i o golemom državnom dugu koji onemogućuje da se učini više i zbog toga je “potrebno smanjiti državnu potrošnju kako bi se pronašla nova sredstva za ulaganja u razvoj”. Ne smije se zbog državnog duga gledati unatrag i vratiti nacionalnim modelima gospodarstva i nacionalnim valutama, rekla je Marcegaglia, koja je otvoreno također kazala kako se “industrijalcima ne sviđa takvo razmišljanje”. “Potrebno je sučeljavati osjećaje koji vode do udaljavanja ili protivljenja prema Europi.

Opasnost protekcionizma
Takva razmišljanja vode protekcionizmu i treba ih odbaciti jer postoji opasnost od uništenja onoga što smo učinili, stvorivši jedinstvenu monetarnu i stvarnu uniju“, kazala je Marcegaglia, osvrnuvši se i na neke prijedloge vezane uz slučaj Grčke. Skupština industrijalaca prihvatila je ulazak u vodstvo njihove organizacije Johna Elkanna, potpredsjednika Fiata, koji je tako postao prvi član obitelji Agnelli u vrhu Cinfindustrije nakon njegova djeda, pokojnog Giannia Agnellija, te će biti odgovoran za ”analizu i mogućnost razvitka velikih zemalja, koje imaju jaki razvitak” kao što su Kina, Indija i Brazil. Inače, prema najnovijim podacima statističkog zavoda (ISTAT) pada i potrošnja prehrambene robe, ali posebno zabrinjava nezaposlenost. U 2009. je bez posla ostalo 380.000 osoba u odnosu na 2008. godinu. To je najveći pad zaposlenih nakon 1995. godine.

Komentirajte prvi

New Report

Close