Sigurnost hrane danas je prioritet broj jedan u cijeloj prehrambenoj industriji, a u njezino se postizanje ulaže mnogo. Sigurnost hrane se, prema Svjetskoj zdravstvenoj organizaciji, definira kao osiguranje da hrana neće uzrokovati štetu za potrošača kada je pripremljena i/ili se jede u skladu s njezinom namjenom.
Svi uključeni u prehrambeni lanac dijele svoj dio odgovornosti u postizanju sigurnosti hrane, od proizvođača, prerađivača i industrije pakiranja, preko trgovaca do, u konačnici, potrošača. Za potrošača, sigurnost hrane znači da može imati povjerenje u hranu koju konzumira. Za proizvođače ona znači mnogo više – mogućnost potpune kontrole svih proizvodnih parametara u svakom trenutku te osiguranje kvalitete i poštivanje procedura tijekom cijelog proizvodnog procesa. Izazov pred kojim se nalazi industrija je osigurati sigurnost hrane koja je i profitabilna, unatoč svim mogućim operativnim pogreškama, nekonzistentnoj kvaliteti pa čak i manipulaciji proizvodom.Osiguravanje sigurnosti hrane već je više od 60 godina sastavni dio poslovanja Tetra Paka, vodeće svjetske kompanije u proizvodnji rješenja za preradu i pakiranje prehrambenih proizvoda.
Kako bi se osigurala sigurnost hrane, u Tetra Paku vjeruju u holistički pristup koji obuhvaća široki spektar područja koja uključuju preradu hrane i njezino pakiranje, kao i zakonske propise. U dostizanju visokih standarda sigurnosti hrane kompanija usko surađuje sa sveučilištima i ostalim partnerima u razvoju. Dakle, holistički pogled na cijeli, integrirani proizvodni proces je neophodan kako bi se osigurala sigurnost hrane. Higijenski dizajn jamči da je sve što će ikada doći u dodir sa hranom napravljeno da bude perivo, koristeći dozvoljene materijale te uzimajući u obzir cjelokupno proizvodno rješenje. Automatizacija na razini postrojenja kontrolira proizvodni proces od početka do kraja, omogućujući potpunu sljedivost.
Integrirana rješenja
Jedan od načina da se izbjegnu pogreške koje ugrožavaju sigurnost hrane je pažljivo uskladiti sve faze proizvodnog procesa. Integrirana rješenja za preradu i pakiranje olakšavaju proizvođačima hrane dostizanje ciljeva sigurnosti i učinkovitosti procesa. Integracija znači protok informacija, zajednički rad stare i nove opreme, kao i uključivanje opreme trećih strana u poslovanje. Imati jednog dobavljača s potpunom odgovornošću nad cjelokupnim radom postrojenja – od početka do kraja procesa – omogućuje poštivanje rokova isporuke, stabilnost proizvodnje i performansi. S integriranim rješenjima za preradu i pakiranje izgrađenim na zajedničkim software platformama, proizvođači mogu pojednostaviti poslovanje i odlučivanje. Sve što trebaju je jedna kontrolna soba iz koje se mogu pratiti sve aktivnosti prerade i pakiranja te da sva oprema "govori isti jezik".
Higijenski dizajn
U razvoju strojeva, proizvodnih linija i cijelih postrojenja, sigurnost hrane počinje higijenskim dizajnom. Ideja je osigurati da sve što dolazi u kontakt s hranom ima mogućnost perivosti te da je napravljeno od odobrenih materijala. Higijenski dizajn također posebnu pažnju polaže na način kako se komponente slažu kako bi sistem protočnosti i sistem kontrole surađivali na ostvarenju ispravnog funkcioniranja.Štoviše, higijenska procjena rizika opreme tijekom razvoja i inženjering faze analizira i ocjenjuje opasnosti kako bi se smanjili ili uklonili higijenski rizici kao što su mikrobiološke i kemijske kontaminacije te nastajanje stranih tijela iz drugih izvora. Takva cjelovita analiza omogućuje verifikaciju cijelog proizvodnog sistema.Pri razvoju novih proizvodnih tehnologija, osnovno je inkorporirati standarde sigurnosti hrane u higijenski dizajn. Sigurnost hrane je uvijek Tetra Pakov prioritet kod razvijanja novih tehnologija. Dobar primjer toga je E-beam, beskontaktna tehnologija za sterilizaciju materijala za pakiranje.
Automatizacija
Napredna, integrirana i automatizirana rješenja trebala bi kontrolirati postrojenje od početka proizvodnog procesa do distribucije. "Real time" aplikacija za automatizaciju u proizvodnom pogonu u sekundi pristupa bazama podataka koje šalju i primaju informacije.Automatizirana rješenja trebala bi biti modularna i pokrivati cijeli proizvodni lanac, ali i jamčiti izvješćivanje i sljedivost – od povijesti svake jedinice, kontrole serija do pregleda svih aktivnosti. Prikupljeni podaci mogu poboljšati mogućnosti praćenja, osiguravajući bolju sigurnost hrane. Ove funkcije omogućuju stalna poboljšanja i smanjuju rizik od ljudske pogreške.
Svjetski trendovi
Sljedivost osigurava sigurnost hrane
U posljednjim godinama u prehrambenoj industriji sljedivost je postala izuzetno važna, a u EU, SAD-u i Kini čak i obvezna. Opća načela zakona o hrani sada se primjenjuju u svakoj fazi lanca opskrbe, a nove regulative zahtijevaju da svaki korak proizvodnog lanca, serija proizvoda i njezina povijest budu sljedivi. Sljedivost se može postići na mnogo načina. Automatski sistemi nude unos parametara proizvodnje, kontrolu sirovina, sljedivost i kraće pristupno vrijeme od ručnih sistema. Proizvođač mora biti u mogućnosti pratiti kretanje materijala kroz proizvodnju, koji recepti, količina sirovina, oprema i procesni parametri su bili korišteni, vremenske podatke o seriji, CIP (cleaning in place) sustave automatskog pranja pa čak i ime zaposlenika koji upravlja strojem. Sve navedeno povećava transparentnost u cijelom lancu vrijednosti. Sljedivost je naravno ključna u slučaju povlačenja proizvoda s tržišta – usmjeren opoziv smanjuje troškove proizvođača i moguću izloženost potrošača. Samo osiguravajući da rješenja za preradu i pakiranje budu usko integrirana, s naglaskom na higijenskom dizajnu u svoj opremi postrojenja te s integriranim automatskim rješenjima primijenjenim kroz cijeli proces može biti postignuta stvarna sigurnost hrane. Zato je holistički pristup toliko važan.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu