Investicijski fond Westwood sa sjedištem u Londonu i Beču koji je zainteresiran za Željezaru Smederevo u sljedeća dva mjeseca trebao bi donijeti odluku o strateškom partnerstvu ili kupnji 100 posto kapitala kompanije, pišu Večernje novosti. Westwood, čiji su predstavnici trenutno u Srbiji, spreman je za ulaganja od oko 450 milijuna dolara u srpsku čeličanu, kažu u sindikatima Željezare.
Radulović neinformiran
Investicijska grupa je potpisom na memorandum o partnerstvu sredinom prosinca prošle godine iskazala namjeru da, nakon analize poslovanja Željezare koja će početi ovih dana, u ožujku konačno odluči hoće li preuzeti čeličanu ili će ponuditi partnerstvo državi."Westwood koji, uz ostalo, trguje čelikom diljem svijeta ozbiljan je partner koji se obvezao da će u sljedeća dva mjeseca, nakon analize stanja u Željezari, imati odgovor o partnerstvu. Kako smo obaviješteni oni žele u tvornicu uložiti između 400 i 450 milijuna dolara u obrtna sredstva, kaže Saša Čolić, glavni povjerenik Asocijacije slobodnih i nezavisnih sindikata (ASNS) u Željezari.
30milijuna
eura kredita treba Željezara za kupnju novih sirovina
Sindikati vjeruju i u moguće ulaganje u proizvodnu liniju za galvanizaciju kako bi Željezara mogla početi s proizvodnjom lima za karoserije za autoindustriju, za koji je zainteresirana Fiat grupa, koja je dosad imala brojne primjedbe na kvalitet smederevskog lima te ga nije koristila u svojem proizvodnom procesu.No kako navode Večernje novosti zbunjuje činjenica što je memorandum o partnerstvu s Westwoodom, koji nije obvezujući, potpisan u priličnoj tišini, a o njemu je javnost obavijestio jedan od izvršnih direktora dok se Uprava nije oglasila.Zbunjujuće je i to što Saša Radulović, srpski ministar gospodarstva, izjavljuje da nema informacije o potpisanom memorandumu o partnerstvu s Westwoodom i da je za privatizaciju Željezare u restrukturiranju nadležna Agencija za privatizaciju.
Manjak sirovina
Proizvodnja u visokoj peći koja je pokrenuta nakon nedavnog remonta neometano se može odvijati u sljedećih 45 dana jer za to razdoblje Željezara ima zalihu sirovina. Stoga sindikati pozivaju državu da žurno osigura jamstva za novi kredit. "Kako bi se osigurala proizvodnja bez prekida nužno je da vlada Srbije odmah donese odluku o davanju garancije bankama na iznos od 30 milijuna eura kako bismo mogli početi s procedurom dobijanja kredita i pribavljanja novih sirovina", kaže Saša Čolić iz ASNS-a.Od ukupno 5200 radnika u Željezari trenutno radi njih oko 1800. Radnici primarne proizvodnje u koju spadaju pogoni Visoka peć, Aglomeracija i Čeličana na svojim su radnim mjestima, a ubrzo se s odmora vraćaju i radnici Tople valjaonice, kao i zaposleni u pogonu Hladne valjaonice. Radnici Željezare koji su na plaćenim godišnjim odmorima primaju 60 posto plaće.
Proizvodni proces
Tri pogona Željezare
Pogoni kompanije Željezare Smederevo smješteni su na tri lokacije u Srbiji: u selu Radinac u blizini Smedereva, u Šapcu i u Kučevu. Veći dio proizvodnje pogona u Kučevu koristi se kao sirovina za potrebe smederevske Željezare. U Smederevu se u dvije visoke peći proizvodi željezo, koje se zatim pretvara u sirovi čelik u čeličani s tri konvertora, a čelik se obrađuje u toploj valjaonici i pogonu za hladnu redukciju. U Šapcu se proizvodi bijeli lim koji se koristi u industriji ambalaže za proizvodnju konzervi za hranu, boje, kemikalije, farmaceutiku i kozmetiku.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu