Zbog značajnog povećanja globalnog bogatstva proizvođači superluksuznih automobila ove godine bilježe značajan rast potražnje, a Ferrari će zbog toga jedan ambiciozni cilj ostvariti čak dvije godine ranije. Čuveni talijanski proizvođač sportskih automobila krajem prošloga je tjedna objavio devetomjesečno izvješće koje je pokazalo skok neto dobiti za gotovo 40 posto na 401 milijun eura, a prihoda za gotovo 14 posto na 2,6 milijardi eura. Komentirajući rezultate, izvršni direktor Sergio Marchionne je razdragano najavio kako bi Ferrari ove godine mogao dosegnuti milijardu eura dobiti, i to dvije godine prije plana.
Predvodi Europa
Kako stoji u izvješću, Ferrari je u devet mjeseci ove godine prodao 6381 automobil, pet posto više nego godinu ranije. Najviše Ferrarija, 2938, prodano je na tržištu Europe i Bliskog istoka koje bilježi skok prodaje od 46 posto. Gledano pojedinačno, na europskom tržištu najviše Ferrarija kupuju Britanci, njih 666, a slijede Nijemci s 560 komada. Britansko je tržište raslo osam posto, a njemačko više od deset posto.
6381 automobil
prodao je Ferrari u devet mjeseci ove godine
Na tržištima Sjeverne i Južne Amerike prodano je 2078 automobila, a ta skupina tržišta bilježi rast veći od 32 posto. Slijede tržišta Japana, Australije, Singapura, Južne Koreje i Indonezije s 912 primjeraka i porastom od 14 posto. Tržište Kine koju još čine Hong Kong i Tajvan raslo je sedam posto na 453 primjerka. Ferrarijevi prodajni rezultati u skladu su s potražnjom koju posljednjih godina bilježe i ostali proizvođači luksuznih i sportskih automobila. Podaci Bloomberg Intelligencea pokazuju da je globalna prodaja skupine koju uz Ferrari još čini Rolls-Royce, Lamborghini, Bentley i McLaren u posljednjih pet godina porasla 51 posto. Samo prošle godine tih je pet brendova prodalo više od 30.000 vozila. Zbog dobre prodaje Ferrarijeva dionica udvostručila je svoju vrijednost u dvije godine koliko je na burzi.
Da se bogataši sve češće odlučuju na povećanje voznog parka govori i podatak o poslovanju britanske kompanije HR Owen, najvećeg svjetskog trgovca automobilima Rolls-Roycea, Bentleya i Bugattija. U izvješću o godišnjem poslovanju do travnja ove godine objavljenom prošloga tjedna HR Owen je iskazao za petinu veću prodaju od 428 milijuna funti te čak 78 posto višu dobit prije oporezivanja od 2,9 milijuna funti, prenosi The Guardian. Kompanija je prodala 33 posto više prestižnih automobila. Rastući apetit dobrostojećih osoba podudara se s istraživanjima koja pokazuju da su vrlo bogati u svojim rukama koncentrirali najvišu razinu imovine od početka 20. stoljeća kada su većinu svjetskog bogatstva držale obitelji poput Rockefellera ili Vanderbilta.
Rast bogatstva
Prema podacima iz istraživanja švicarske banke UBS i konzultantske kuće PricewaterhouseCoopers (PwC), imovina svjetskih bogataša lani je porasla 17 posto na rekordnih šest bilijuna dolara. Ujedno je prošle godine po prvi puta broj azijskih bogataša prestigao broj američkih, a ako se takvi trendovi nastave, za četiri će godine azijski milijarderi imati više imovine nego imućni Amerikanci. Proizvođači luksuznih automobila koriste ovaj trend isporukom individualiziranih primjeraka na kojima mogu više zaraditi. Tako 80 posto Rolls-Roycea silazi s proizvodnih traka opremljeno po posebnim zahtjevima kupaca što donosi prosječno petinu višu cijenu.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu