Velik izazov tim kompanijama predstavljat će što bolji plasman novca i izbjegavanje preplaćivanja akvizicija.
Danski Novo Nordisk pionir je u sektoru tržišnog korištenja percepcije i tretmana pretilosti. Njegovi prihodi u sektoru borbe protiv pretilosti porasli su od 2017.do 2023. godine pet puta, na 5,5 milijardi dolara. Najzaslužnije za to je prodaja lijekova Ozempic i Wegovy. Eli Lilly se pojavio 2022. godine s lijekom Mounjaro.
Uz neznatnu konkurenciju, čini se da će ta dva farmaceutska titana nastaviti s brzim rastom. Prema procjenama analitičara s Londonske burze, očekuje se da će tijekom sljedećih pet godina prihodi Eli Lillyja prosječno na godinu rasti za 20, a Novo Nordiska za 16 posto.
Rastući novčani tok nagnat će oba proizvođača na sklapanje sporazuma o preuzimanju, a trebat će im i novi proizvodi kada novac od lijekova protiv pretilosti počne presušivati.
Američki patent Novo Nordiska na ključni sastojak u Ozempicu istječe 2031. godine i mnoge se kompanije, uključujući švicarski Rochea ili britansku AstraZenecu, spremaju preuzeti dio poslovanja s lijekovima za mršavljenje. Takvi se pritisci odražavaju na cijene dionica Novo Nordiska i Eli Lillyja.
Eli Lilly je u srpnju je potrošio 3,2 milijarde dolara na Morphic, biotehnologiju specijaliziranu za upalne bolesti crijeva. To bi trebalo pritisnuti Novo Nordisk na ulaganja, posebno jer većinu novca zarađuje od dijabetesa i pretilosti, a u oba ta područja prijeti opasnosti od konkurencije.
Jedna od mogućnosti je udvostručenje “tržišta pretilosti” te kupnja obećavajućih novih lijekova pri čemu bi meta mogla biti Zealand Pharma, koja radi na obećavajućoj tableti za mršavljenje, koja izgleda donosi manje nuspojava od Ozempica ili Wegovyja.
Druga opcija Novo Nordiska je agresivno okretanje izvan osnovnog poslovanja – pretilosti i dijabetesa. Idealna akvizicija pri tome bi bila iz brzorastućeg sektora koji bi mogao povećati prodaju, poput autoimunih bolesti. Jedna od potencijalnih meta je Argenx, čije su dionice izlistane na belgijskoj burzi.
Čak i povećanje volumena u području pretilosti znači preuzimanje rizika. Pitajte Roche: švicarska grupa platila je tri milijarde dolara za Carmot u prosincu 2023. godine, za kojeg je objavila da bi mogao brzo proizvesti sedam novih lijekova protiv pretilosti. No podaci iz kliničkih ispitivanja pokazali su da jedan od tih lijekova koji obećavaju izaziva nuspojave poput mučnine i povraćanja, pa je manje privlačan od postojećih proizvoda, a preseljenje u nova područja moglo bi biti skupo.
Tako su “siroti” Eli Lilly i Novo Nordisk u situaciji u kojoj će se vjerojatno međusobno nadmetati za spajanja i preuzimanja, a tako rastu i izgledi da će pobjednik preplatiti. Barem bankari i stručnjaci za spajanja i preuzimanja neće gladovati.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu