Na temelju provedenog natječaja Mlađan Dinkić, srpski ministar financija i gospodarstva, uručio je ugovore o dodjeli subvencija za 22 tvrtke u ukupnom iznosu od 32 milijuna eura.
Tvrtke su pak preuzele obvezu u sljedeće tri godine uložiti 120 milijuna eura u gradnju pogona u kojima će posao dobiti 5000 ljudi. Poticaji se kreću od 4000 do 10.000 eura po radnome mjestu, ovisno o dijelu Srbije, u kojem će se pokrenuti proizvodnja. Najveće subvencije dobile su tvrtke koje grade u nerazvijenih dijelovima zemlje. Vlada ovim potezom nastoji smanjiti visoku nezaposlenost u zemlji u kojoj je bez posla svaka četvrta radnosposobna osoba. Od 22 subvencionirana poduzeća svako drugo je srpsko. Od stranih ulagača poticaje su dobili talijanski Geox, koji gradi tvornicu ženskih cipela u Vranju, američki proizvođač autodijelova Cooper Standard, slovensko Gorenje, njemački Meggle i turski Jeansi.
Srbija mora subvencijama privlačiti investitore jer je u ovoj godini iz zemlje izašlo 138 milijuna eura kapitala više nego što ga je ušlo u nju. K tomu su banke iz Srbije iznijele još 1,1 milijardu eura, dijelom dobiti, a dijelom povrata duga matičnim bankama. Božidar Laganin, direktor Agencije za inozemna ulaganja i promociju izvoza (SIEPA), kaže da je došlo do osjetna zastoja u ulaganju inozemnoga kapitala. Trenutačno se privode kraju aranžmani s tri inozemne tvrtke. Riječ o velikim kompanijama, odnosno talijanskoj tekstilnoj tvornici koja traži pogodnu lokaciju, a očekuje se i dolazak njemačke automobilske kompanije.
Isplativo
Dvije godine za povrat
Poticaji se daju preko Agencije za inozemna ulaganja i promociju izvoza (SIEPA) koja je od 2006. sa 100 milijuna eura sufinancirala gradnju 248 proizvodnih objekata. U njih je uloženo 1,4 milijarde eura, uglavnom stranoga kapitala, a zaposleno je 45.000 radnika. Riječ je o najisplativijem načinu ulaganja sredstava iz proračuna jer se poticaji za dvije godine vrate kroz poreze i doprinose koje tvrtke plaćaju državi.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu