Nakon što se u srpskoj javnosti podigla prašina zbog spekulacija kako će Galeniku, veličinom drugu srpsku farmaceutsku kompaniju, ponovno kupiti kontroverzni srpski biznismen Milan Panić to je opovrgnuo srpski ministar financija i gospodarstva Mlađan Dinkić.
Međutim on je potvrdio kako je srpsko ministarstvo financija i gospodarstva dalo nalog za objavljivanje međunarodnog natječaja za prodaju te farmaceutske kompanije.Odluka je donesena nakon što je u vladi ocijenjeno kako je financijska situacija u Galenici neodrživa zbog njezinih visokih gubitaka, procijenjenih na 170 milijuna eura. To bi bila njezina druga prodaja, jer je 1991. godina bila prvo državno poduzeće koje je privatizirano, a kupac je bio Milan Panić, koji je umjesto novcem vlasništvo stekao ulaganjem tri preparata za liječenje karcinoma, koja su se nalazila u fazi ispitivanja i koja nikada nisu klinički primjenjena.Galenika se donedavno smatrala profitabilnom kompanijom, čija se vrijednost procjenjivala na 600 milijuna dolara. U njezinu sastavu počela je s radom i nova tvornica u čiju je gradnju uloženo 50 milijuna eura, a opremljena je najsuvremenijom tehnologijom. Ubrzo nakon toga Galenika se našla u gubicima, za koje se krivila uprava koje je gubitke pravdala nemogućnošću naplate potraživanja od veledrogerija i Republičkog fonda za zdravstveno osiguranje. Interes vlade za zbivanja u Galenici je splasnuo, što je protumačeno kako je digla ruke od kompanije koja drži oko 25 posto srpskog farmaceutskog tržišta, iako su upućeni smatrali da bi se tvrtka lako oporavila kada bi naplatila sva potraživanja.
Apsurdna situacija
O apsurdnosti situacije govori i to što su gubici Galenike lani porasli na 26 milijuna eura, dok su njezina potraživanja prema veledrogerijema Velefarm i BG Farma iznosila 90 milijuna eura. Kako od naplate i dalje nije bilo ništa Galenika se zadužila za 70 milijuna eura, a za što je jamčila vlada, kako bi namirila obveze prema dobavljačima i platila tekuće troškove.Prema informacijama ministarstva financija i gospodarstva početna cijena za stopostotno vlasništvo iznosit će 120 milijuna eura, odnosno 50 milijuna manje u odnosu na njezin ukupni gubitak, koji će se namiriti iz državnoga proračuna. Prema pisanju beogradskih medija interes za kupnju Galenike pokazala je kanadska kompanija Valeant Pharmaceuticals International. Njezini predstavnici već su bili u Galenici kako bi počeli dubinsko snimanje.
Kontroverzni osnivač
Inače, Valeant je 1959. osnovao Milan Panić, koji je 1992. napustio kompaniju kako bi preuzeo dužnost jugoslavenskog premijera. Međutim Slobodan Milošević ga je otjerao nakon devet mjeseci pa se vratio u Valeant. Tamo je bio predsjednik Uprave do 2002., kada je podnio ostavku zbog svađa u Upravi, tužbi dioničara, ali i onih za seksualno zlostavljanje. Panić je tijekom posljednjih srpskih parlamentarnih izbora otvoreno podržavao Dinkićevu stranku Ujedinjeni regioni Srbije.
Ispod cijene
Valeant nudi samo 15 milijuna eura?
U srbijanskoj javnosti se spekulira kako je kanadski Valeant Pharmaceutical International ponudio samo 15 milijuna eura za 85 posto vlasništva u Galenici, te da će novi vlasnik zadržati samo 250 od trenutačno zaposlenih 2300 radnika. Uz kanadsku multinacionalnu kompaniju kao mogući kupac spominje se i neimenovana njemačka kompanija.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu