Njemačko željezničko poduzeće Deutsche Bahn priopćilo je u nedjelju da je njegovu 2,9 milijardi eura 'tešku' tužbu protiv Lufthansa i skupine avioprijevoznika poduprlo nekoliko velikih kompanija, potkrepljujući time njihovu tvrdnju o nezakonitom dogovaranju cijena prijevoza tereta.
Glasnogovornik Deutsche Bahna nije želio navesti točan broj kompanija niti njihova imena, napominjući tek da je riječ o "velikim korporacijama".
Tvrtka je u prosincu objavila najavila da će sudskim putem tražiti odštetu u Njemačkoj i SAD-u za štetu koju trpi njezina podružnica Schenker zbog dogovaranja cijena prijevozna tereta u zračnom prometu.
Deutsche Bahn traži više od dvije milijarde eura odštete od petnaestak zrakoplovnih tvrtki, a ukupni iznos premašuje 2,9 milijardi eura kada se dodaju potraživanja drugih kompanija.
Europska unija i Sjedinjene Države, kao i Kanada i Australija, već su odredili novčane kazne kartelu zrakoplovnih kompanija u segmentu prijevoza tereta.
Tako je 2010. godini EK zbog nezakonitog udruživanja u segmentu prijevoza tereta odrezao 800 milijuna eura kazne 11 avioprijevoznika, uključujući France-KLM, British Airways i Japan Airlines.
Prema odluci Europske komisije, aviokompanije su dogovarale cijene prijevoza tereta u razdoblju između prosinca 1999. i veljače 2006. godine.
U Sjedinjenim Državama Deutsche Bahn traži odštetu u visini 300 milijuna eura od sedam zračnih prijevoznika, uključujući Air France-KLM, Qantas i skandinavski SAS.
U Njemačkoj željeznički prijevoznik traži 1,7 milijardi eura odštete od 10 kompanija, uključujući Lufthansu, British Airways, Japan Airlines, latinskoamerički LAN i Singapore Airlines.
Prošle je godine glasnogovornik Deutsche Bahna izrazio nadu da će kompanije riješiti spor izvan suda.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu