U Sremskoj Mitrovici je položen kamen temeljac za tvornicu automobilskih brtvi Cooper Standard u koju će biti investirano 35 milijuna dolara. Početku radova u srijedu nazočio je i predsjednik srpske vlade Ivica Dačić koji je poručio kako je primarni zadatak vlade da u budućem razdoblju dovede u Srbiju što više stranih ulagača.
500ljudi
bit će zaposleno u tvornici Cooper Standarda
Inače Cooper Standard jedan je od najvećih svjetskih proizvođača dijelova za automobile, a u Sremskoj Mitrovici će proizvoditi gumene i plastične dijelove za sve vrste vozila.Operativni potpredsjednik Cooper Standarda za Europu Robert Kuenning kazao je da je dvije godine bilo potrebno da projekat dosegne ovu točku, što je rezultat napornog rada i pomoći mnogih ljudi. Kada projekat bude potpuno dovršen, imat će 18.000 kvadratnih metara proizvodnog prostora i zapošljavat će 500 ljudi, rekao je Kuenning i dodao da će kompanija u opremu za proizvodnju uložiti 35 milijuna dolara, javlja Tanjug. Istaknuo je kako je kompanija ovom investicijom potvrdila dugoročnu posvećenost Srbiji i dodao kako se veseli danu kada će službeno otvoriti objekt i početi proizvodnju i isporuku dijelova, što je, pak, planirano za prvo tromjesečje 2014.
Dozvole za 12 dana
Gradonačelnik Sremske Mitrovice Branislav Nedimović naveo je da je američkoj kompaniji za dobivanje građevinskih dozvola bilo potrebno samo 12 dana, što je dokaz da se uz kvalitetne suradnike projekti mogu lako realizirati u tom gradu. Nedimović se pohvalio kako će u idućim mjesecima u Sremskoj Mitrovici biti otvorena još dva gradilišta, što je potvrda da industrijska zona Sjever, pored autoceste Beograd-Zagreb "nije san nego realnost".Američki veleposlanik u Srbiji Michael Kirby izrazio je zadovoljstvo time što američke kompanije ulažu u Srbiji, kao i činjenicom da ih vlada prihvaća sa dobrodošlicom. Naveo je kako u Sremskoj Mitrovici postoji još jedan američki investitor koji već zapošljava 1000 ljudi.
Kirby
Američke kompanije u Srbiji impresionirane su kvalitetom radne snage
Po njegovoj ocjeni, 1500 radnih mjesta koje su otvorili američki ulagači je velika stvar za taj grad. Kirby je dodao kako su kompanije najviše impresionirane kvaltetom radne snage, koja je dobro educirana, želi raditi i učiti, a što je, kako je kazao, sjajno za ekonomiju. On je posebno naglasio kako je premijer Dačić, iako vrlo zauzet ovih dana, odvojio vremena da danas dođe na ovu svečanost, što je potvrda da vlada brine o ekonomiji.Srbija nema ekonomiju kakvu bi željela, ali dolazak Cooper Standarda dobar je put u budućnost, nastavio je Kirby i dodao kako Srbija ima prijatelja u SAD, koje će pomoći kako kompanijama koje dolaze u Srbiju, tako i Srbiji na njenom europskom putu. Polovica građana Srbije smatra kako je nezaposlenost najveći problem, rekao je tom prilikom premijer Dačić. Dodao je kako je tijekom rekonstrukcije vlade, nakon povijesnog uspeha koji je napravila u procesu eurointegracija, prepoznato da su najveći izazovi u budućnosti, ekonomski razvoj i modernizacija.
U fokusu investicije
Smatra kako je u sadašnjim uvjetima nemoguće je održavati sustav s tako malim brojem zaposlenih, pa zato sve kapacitete Srbija mora posvetiti ekonomiji, financijama i stranim ulaganjima. Srbija je izgubila mnogo vremena, a u svemu tome najveću štetu su pretrpjeli građani, rekao je Dačić i dodao da je BDP danas na razini od 65 posto BDP-a iz 1989. godine.Broj zaposlenih jednak je broju umirovljenika, a ako se tome doda oko milijun nezaposlenih, vidi se da je u takvim uvjetima nemoguće održati sustav sa tako malo zaposlenih, izjavio je Dačić.
Zato smatra da se svi moraju posvetiti pitanjima ekonomske stabilnosti, financija i investicija, jer u vrijeme krize teško se mogu očekivati domaće investicije ovog nivoa. Pozitivna odluka Europskog vijeća poziv je i magnet za strane ulagače, kazao je Dačić, i dodao kako oni žele ulagati novac u sigurnu i stabilnu zemlju koja ima budućnost, gdje je njihov kapital siguran, i gdje nema kriminala i korupcije. "Osim podrške SAD-a i sami moramo poraditi na skraćivanju procedura za početak poslovanja i smanjivanju korupcije", zaključio je Dačić.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu