Nakon četiri mjeseci prave sage američki proizvođač sjemena Monsanto ipak je popustio – za ukupno 66 milijardi dolara kupio ga je njemački Bayer. Međutim, ovo spajanje, smatra dio agronomskih stručnjaka, neće imati utjecaja na globalno tržište sjemena i poljoprivrednu proizvodnju općenito. Monsanto je u srijedu prihvatio treću poboljšanu ponudu Bayera od 128 dolara za dionicu u gotovini što je 20,7 posto više od burzovne vrijednosti od utorka.
Rekordno preuzimanje
Podsjetimo, u prvoj ponudi iz svibnja Nijemci su nudili 122 dolara po dionici. Ako se uračuna i Monsantov dug, transakcija je vrijedna 66 milijardi dolara i rekordno je gotovinsko preuzimanje neke kompanije. Sporazum uključuje i naknadu od dvije milijarde dolara koju će Bayer platiti Monsantu ako ne dobije regulatorno odobrenje za preuzimanje ili odustane od transakcije. Analitičari ističu kako Bayer ima 50 posto šansi da u Europi dobije odobrenje za spajanje s kompanijom koja je sinonim za genetski modificirano sjeme. Naime, Europska komisija mogla bi biti prepreka željeći pokazati kako djeluje u interesu potrošača, piše Reuters.
Njemačka kompanija najavila je kako će preuzimanje financirati kroz kombinaciju zaduživanja i dokapitalizacije. Kroz dokapitalizaciju kompanija namjerava prikupiti 19 milijardi dolara. Cijeli posao trebao bi biti dovršen do kraja iduće godine. Prema procjenama, u tri godine po dovršenju spajanja dvije bi kompanije trebale uštedjeti 1,5 milijardi dolara zbog sinergijskih učinaka.
Grgić
Uskoro će postati važno proizvoditi sjeme s dodatnim prednostima.
Werner Baumann, glavni izvršni direktor Bayera izjavio je kako ova kupnja predstavlja značajan korak naprijed za njihovu diviziju poljoprivrednih sredstava. S druge strane, Hugh Grant, predsjednik i izvršni direktor Monsanta dodao je kako je kupnja pokazatelj svega što je Uprava postigla do sada i vrijednosti koja je stvorena za dioničare. Vijest su pozitivno protumačili i investitori, pa je dionica Bayera po objavi vijesti na Frankfurtskoj burzi poskupila 2,3 posto na 95,4 eura. Ovim preuzimanjem Bayer se transformirao iz kompanije najpoznatije po Aspirinu u globalnog gospodara sjemena s trećinom udjela.
Prednost na tržištu
Nakon što je lani ChemChina kupila švicarsku Syngentu, a dogovoreno je i spajanje Dow Chemicala i DuPonta, spajanje Bayera i Monsanta dovest će do toga da samo tri kompanije drže gotovo dvije trećine globalnog tržišta sjemena. Unatoč tome, dekan zagrebačkog Agronomskog fakulteta Zoran Grgić smatra da se ovaj brak neće odraziti na tržište. "Mislim da spajanje Bayera i Monsanta neće imati utjecaj na kretanje cijena sjemena. Sama promjena vlasnika ne može na to utjecati jer su tehnologija i udjeli na tržištu ostali isti. Svjetska proizvodnja i potražnja za sjemenom su ujednačeni, a nakon krize 2009. godine cijene svih inputa (sjemena, zaštitnih sredstava i gnojiva) u poljoprivredi su vraćene na približno istu razinu kao prije krize, pri čemu se kao referentna godina uzima 2005. godina", pojašnjava Grgić.
Dodaje da bi se ovo preuzimanje moglo dobro odraziti na poboljšanje reputacije Monsanta koji je do sada u javnosti bio negativno percipiran zbog njihovog izrazitog podržavanja GM tehnologije proizvodnje. "U vrijeme rastuće populacije u svijetu, uskoro će postati vrlo važno proizvoditi sjeme s dodatnim prednostima u visini prinosa i kvaliteti konačnog proizvoda, što bi ujedinjenom velikom proizvođaču moglo dati prednost na tržištu. To je sigurno i jedan od važnijih razloga zašto je došlo do spajanja", ocjenjuje Grgić.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu