Poslovodsto i zaposleni u somborskoj tvornici obuće Boreli, u Srbiji, traže od vlade da intervenira u sporu s njihovim bivšim vlasnikom gumarsko-obućarskom tvrtkom Borovo koja je oglasila prodaju 86 trgovina u Srbiji. Poziv je obnovljen nakon što je prije mjesec dana održan prosvjed zaposlenih Borelija pred srpskom vladom, koja nije reagirala na njihovo traženje.
Primjena Aneksa G
Borovo se na taj korak odlučilo nakon što nije uspjelo postići dogovor o podjeli imovine s Borelijem s kojim su u bivšoj Jugoslaviji činili zajedničko poduzeće. U Borovu smatraju kako je prodajna mreža, koja je postojala u zajedničkoj državi, kao i sama tvornica Boreli, vlasništvo hrvatskog kombinata, jer su proizvodni kapaciteti i prodajni prostor izgrađeni sredstvima ove vukovarske kompanije.U somborskom Boreliju pak tvrde kako su zaposleni u spornim objektima sudjelovali u stvaranju imovine tako da imaju pravo na određeni dio. O tome koliko kome pripada dvije strane se nisu uspjele dogovoriti do kraja lipnja, do kada je srpska vlada dala rok da tvrtke iz Srbije s partnerima iz bivših republika dogovorom riješe problem podjele nekada zajedničke imovine.U Boreliju traže da srpski palament donese zakon koji će se temeljiti na dogovorenom Aneksu G Sporazuma o sukcesiji koji su potpisale nekadašnje jugoslavenske republike. Prema tom aneksu pitanje privatne imovine i imovine pravnih osoba rješavat će se bilateralnim sporazumom između republika. Osim toga, Mirko Vujanović, direktor Borelija, zamjera srpskoj vladi što u rješavanju imovinskih sporova ne inzistira na primjeni reciprociteta. Vujanović tvrdi, pozivajući se na pisanje medija, kako vrijednost “zaostale” imovine srpskih poduzeća u Hrvatskoj iznosi 1,8 milijardi eura. Republička direkcija za imovinu uputila je srpske tvrtke, koje imaju imovinu u Hrvatskoj, da povrat ili naknadu, ako je njihova imovina prodana, traže sudskim putem u Hrvatskoj.
Česti incidenti
Vujanović zamjera srpskim sudovima što sporove Borelija i Borova rješavaju u korist hrvatske tvrtke. Prozivaju sudove odnosno omogućavaju kupcima prodanih trgovina da uđu u njih iako Boreli ne namjerava iseliti, što dovodi do čestih incidenata. Borovo je do sada prodalo 31 trgovinu površine 4752 četvorna metra čija se vrijednost procjenjuje na 9,1 milijun eura. Prema neslužbenim podacima, Borovo nije dobilo niti blizu toliko novca budući da su trgovine zauzete.
Niska cijena
Borovo prodalo 4752 četvorna metra
Vukovarska tvrtka Borovo do sada je prodala 31 trgovinu u Srbiji površine 4752 četvorna metra čija se vrijednost procjenjuje na 9,1 milijun eura.
Zauzete prodavaonice
Međutim, prema neslužbenim podacima, Borovo nije dobilo niti blizu toliko novca, koliko je moglo, budući da su trgovine zauzete s obzirom da su u njima zaposlenici Borelija.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.još divljije nego kod nas. sad bi svi mi trebali uzeti po jedan recimo komad autoceste jer smo “sudjelovali u izgradnji”.
naplatiti im najamninu sa zateznim kamatama!
Uključite se u raspravu