Tvrtka Emkaan iz Dubaija i formalno je postala vlasnik slovenske papirne industrije Radeče papir, a slovenski mediji nagađuju da će se u istom paketu uskoro naći i Paloma koja je uvelike prisutna i na hrvatskom tržištu.
Vrijednost akvizicije je pet milijuna eura, a Emkaan će slovensku tvrtku preuzeti 31. siječnja 2014. godine. To je prva značajnija investicija arapskog kapitala u Sloveniju, tamošnji mediji procjenjuj da nije i zadnja. Naime, arapski investitori već neko vrijeme u Sloveniji snimaju i ostale tvrtke, a na upit tamošnjih medija da li im je u fokusu i Paloma, uslijedio je znakoviti odgovor – bez komentara. Gotovo identičan odgovor su novinari slovenskog dnevnika Dela dobili i u Palomi. Emkaan planira s proizvodnjom u Radeči započeti tijekom veljače, a u prvo vrijeme bi trebali u pogonu zapošljavati 75 ljudi. Ukoliko sve bude prema planu, do kraja 2014. bi trebala započeti s punim potencijalom i zapošljavanjem još 100-injak radnika.
47,6milijuna
eura prihod je Palome u prvih sedam mjeseci 2013.
Ukoliko u godinu dana arapska tvrtka zaposli 150-200 radnika i investira sedam milijuna kuna, ostvariti će pravo i na 1,5 do tri milijuna eura subvencije od slovenske države. S druge strane, prodaja Palome je već neuspješno pokušana, a nagađa se da će osim Emkaana, glavni interesenti za preuzimanje tvrtke i ovaj put biti srpski Drenik ND i slovački Slovak Hygienic Paper. Obe tvrtke bile su u užem izboru tijekom propalog pokušaja prodaje 2011. godine. Nagađa se da je za kupnju Palome zainteresirana je jedna neimenovana talijanska kompanija. U prodajnom postupku krajem 2008. godine, za kupnju Palome nadmetali su se mađarski Paper&More i švicarski Horgen. Inače, ove godine se poslovanje Palome poboljšava, pa je tako kompanija u sedam meseci ove godine ostvarila 47,6 milijuna eura prihoda i 200 tisuća eura dobiti.
Stečaj Radeče
Zapošljavali 350 radnika
Tvornica papira Radeče iz istoimenog mjesta u okolici Celja, jedna je od najstarijih industrija papira u regiji s tradicijom dugom 275 godina. Nakon višegodišnjih poslovnih dubioza, tvrtka se 2012. našla u stečaju. Glavni vjerovnici celjske tvrtke bile su NLB banka, NKBM te Abanka Vipa. Nakon stečaja je bez posla ostalo 350 radnika, što je predstavljalo i veliki društveni problem za tu lokalnu zajednicu. Iako nitko ne očekuje da će arapski Emkaan vratiti na posao svih 350 radnika, u Radeči i Celju ipak imaju velika očekivanja od ove akvizicije.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu