Europski proizvođač zrakoplova Airbus objavio je u utorak preuzimanje programa putničkih zrakoplova C serije kanadskog Bombardiera. Time je Bombardier dobio snažnog saveznika u trgovinskom sporu s američkim Boeingom koji je šokirao Kanadu, ali i Veliku Britaniju gdje Bombardier proizvodi krila za taj tip zrakoplova.
Dvije su tvrtke priopćile kako je Airbus besplatno preuzeo malo više od 50 posto udjela u CSeries Aircraft Limited Partnership (CSALP), tvrtki koja proizvodi i prodaje te zrakoplove. No, Airbus će C seriju proizvoditi u svojoj tvornici u Alabami, što znači da njihova prodaja na američkom tržištu neće podlijegati carinama. A to je dramatični obrat u sporu s Boeingom.
6milijardi dolara
uložila je kanadska kompanija u razvoj zrakoplova C serije
Podsjetimo, američkom je proizvođaču uvažena žalba da Bombardier dobiva znatne državne subvencije, pa se time narušava tržišna utakmica. Prigovor je prvenstveno ciljao na Bombardierovu prodaju 75 zrakoplova C serije kompaniji Delta Airlines. Stoga su u rujnu američke vlasti uvele carinu na Bombardierove zrakoplove od čak 300 posto. Iako je izgubio većinsko vlasništvo nad programom u čiji je razvoj uložio šest milijardi dolara, Bombardier tvrdi da će ulazak Airbusa udvostručiti vrijednost programa. “Bombardier više nema kontrolu, ali bolje je imati trećinu udjela u vrlo uspješnom programu nego se boriti s visokorizičnim poslovanjem koje je možda od početka bilo prevelik zalogaj”, ističe za Reuters Richard Aboulafia, analitičar zrakoplovnog tržišta.
Svojevrsni Airbusov šah-mat u ovoj priči Boeing je popratio priopćenjem u kojem stoji kako “ovo izgleda kao upitan sporazum između dva konkurenta obilno subvencionirana od države koji zaobilaze nedavne zaključke američke vlade”, piše Bloomberg. “Naše je stajalište i nadalje da svatko mora igrati po jednakim pravilima”, dodali su iz američke kompanije.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu