Europski zrakoplovni koncern Airbus povisio je u srijedu procjenu potražnje za novim zrakoplovima u sljedećih 20 godina, pozivajući se na nastojanja zrakoplovnih tvrtki da zamijene avione s neekonomičnom potrošnjom goriva.
U najnovijoj procjeni globalnog tržišta u sljedećih 20 godina Airbus predviđa rast zračnog prometa za 4,3 posto godišnje, snizivši prošlogodišnju procjenu za 0,1 postotni bod.
Predviđaju ipak snažniju potražnju za novim zrakoplovima nego u prošlogodišnjem izvješću, budući da avioprijevoznici učestalo zamjenjuju stare zrakoplove novima s nižim operativnim troškovima s obzirom na manju potrošnju goriva.
Tako u Airbusu sada procjenjuju da će aviokompanije u idućih 20 godina trebati 39.210 novih zrakoplova , dvije tisuće više no što su prognozirali prošle godine. Procjenu troškova nisu objavili a u prošlogodišnjem su ih izvješću procijenili na 5.800 milijardi dolara.
"Poboljšanje efikasnosti boljih goriva dodatno jača potražnju s obzirom na nastojanja da se zamijene postojeći zrakoplovi s manje ekonomičnom potrošnjom goriva", dodaje se u Airbusovom priopćenju.
Snižena je pak procjena broja aviona koje će prijevoznici po Airbusovoj procjeni morati kupiti kako bi podmirili povećanje potražnje za uslugama zračnog prijevoza, i to za više od 1.500, na 25 tisuća.
U Airbusu ipak naglašavaju kako godišnji rast prometa za više od četiri posto odražava otpornost zračnog prometa na ekonomske šokove i njegovu sve važniju ulogu u globalnom gospodarstvu.
"Gospodarstva napreduju zahvaljujući zračnom prometu. Putnici i roba trebaju veze", konstatirao je glavni komercijalni direktor Airbusa i direktor Airbus Internationala Christian Scherer.
"Na globalnoj razini komercijalno zrakoplovstvo potiče rast BDP-a i izdržava 65 milijuna zaposlenih. To je potvrda ogromne koristi koju naše poslovanje donose svim društvima i globalnoj trgovini", zaključuje Scherer.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu