Diljem svijeta pada cijena novca. Američki Fed još uvijek oprezan zbog nepredvidivosti Trumpovih politika

Autor: Domagoj Puljizović , 07. veljača 2025. u 10:28
Foto: REUTERS/Francis Mascarenhas; guverner središnje indijske banke Sanjay Malhotra

Dok kreatori monetarnih politika u svijetu očito nastoje potaknuti gospodarski rast, još nije jasno hoće li američke Fedaralne rezerve uopće ostvariti dva svoja planirana rezanja kamatnih stopa u 2025. godini, najavljena lani u prosincu

U samo nekoliko dana tri su velike središnje banke odlučile pojeftiniti novac – prvo je to učinila Europska središnja banka krajem siječnja, potom Banka Engleske, a zadnja u nizu to je učinila indijska središnja banka. Svaka od njih, kamatne stope spustila je za četvrtinu postotnog boda.

Dok kreatori monetarnih politika u svijetu očito nastoje potaknuti gospodarski rast, još nije jasno hoće li američke Federalne rezerve (Fed) uopće ostvariti dva svoja planirana rezanja kamatnih stopa u 2025. godini, najavljena lani u prosincu, a zbog neizvjesnog smjera američke ekonomije pod administracijom predsjednika Donalda Trumpa. Štoviše, čini se da je Trump odustao od pritiska na Fed.

Amazon potonuo pa okrivio tečaj

Prije Trumpovog stupanja na dužnost, američki dolar je počeo jačati, dosegnuvši najvišu razinu u više od dvije godine prema indeksu američkog dolara. To je negativno utjecalo na tvrtke poput Amazona, koja je promjenu tečaja okrivila za smanjenje očekivanih prihoda u tekućem tromjesečju.

Vrijednost Amazonovih dionica potonula je za više od četiri posto nakon što je kompanija iznijela slabije prognoze prihoda za tekući kvartal, upozorivši na izazove koje donosi jak američki dolar.

Istovremeno, tvrtka je najavila ambiciozan plan ulaganja – čak 100 milijardi dolara u kapitalne izdatke tijekom 2025., pri čemu će najveći dio biti usmjeren na infrastrukturu za umjetnu inteligenciju. Ipak, tehnološki gigant nadmašio je očekivanja u četvrtom kvartalu i sada je nadomak toga da pretekne Walmart kao S&P 500 tvrtka s najvećim kvartalnim prihodima.

SAD trenutno možda uživa prednost u odnosu na druga gospodarstva i burzovna tržišta, no ta prednost lako se može pretvoriti u dvosjekli mač, piše CNBC.

Indija snizila kamate prvi put u pet godina

Indijska središnja banka (RBI) snizila je svoju referentnu stopu za 25 baznih bodova na 6,25 posto, objavio je guverner Sanjay Malhotra u petak.

Taj potez, koji su ekonomisti očekivali, prvo je sniženje kamatnih stopa središnje banke u gotovo pet godina.

RBI predviđa da će stvarni gospodarski rast u tekućoj fiskalnoj godini iznositi 6,4 posto, što je najniža stopa u posljednje četiri godine. Za fiskalnu godinu 2025./26. očekuje blagi oporavak s rastom od 6,7 posto.

BOE opustio remen, no prepolovio prognozu

Engleska središnja banka (BOE) snizila je svoju referentnu kamatnu stopu za 25 baznih bodova na 4,5 posto, što je njezino prvo ovogodišnje sniženje.

Svi članovi odbora za monetarnu politiku glasali su za sniženje stopa, a dvoje od devet članova glasalo je za sniženje koje premašuje 50 baznih bodova.

Guverner središnje banke Andrew Bailey izjavio je da očekuje dodatna sniženja ove godine. BOE je također prepolovio svoju prognozu rasta britanskog gospodarstva za 2025. godinu na 0,75 posto s ranijih 1,5 posto.

Komentirajte prvi

New Report

Close