Tema oko koje se u Hrvatskoj često “lome koplja” su freelance developeri i njihovi paušalni obrti. Anatomija freelance developera i može li ih se privući u hrvatske tvrtke pitanje je kojim se zagrebačka developerska tvrtka Leapbit bavila u trećem dijelu velikog istraživanja “Što developeri žele?”, koje su proveli između 23. studenog i 5. prosinca 2021. godine.
Kako bi javnosti približili stvarne probleme, prioritete i očekivanja developera kojih je u Hrvatskoj oko 20.000, Leapbit je kroz kampanju #developersketragedije prikupio 675 relevantnih odgovora iz developerske zajednice.
Od 675 developera obuhvaćenih istraživanjem 16 posto su freelanceri.
Zašto developeri biraju freelance karijeru?
Među ispitanicama freelancere čini 50 posto senior developera, 38,53 posto mid developera, dok je najmanje junior developera – 13,76 posto. Uključujući studentske poslove i prakse, najveći postotak ispitanika već više od deset godina radi na poziciji programera (33,03 posto), a gotovo 30 posto počelo je prije pet do sedam godina. Od toga, gledano prema senioritetu, kao freelanceri najviše rade junior developeri (53,33 posto).
Leapbit je pritom postavio važno pitanje – zašto developeri odabiru freelance karijeru i može ih se privući natrag u hrvatske tvrtke. Tri najčešća odgovora na odabir freelance karijere bila su fleksibilnost, mogućnost veće zarade i osjećaj nezavisnosti.
Iz hrvatskih tvrtki otišli su zbog nekoliko vanjskih faktora – fleksibilno radno vrijeme, odabir klijenata, visina prihoda, bolji balans privatnog i poslovnog vremena, manje uredske politike i sukoba te više samostalnosti.
Tek 26 posto ispitanih freelancera razmišlja trenutno o promjeni posla, a riječ je o samo 13,46 posto seniora, 38,10 posto mid developera i 33,33 posto juniora. Seniori bi prihvatili posao u hrvatskoj tvrtki za neto plaću od 29,8 tisuća kuna, dok im trenutna plaća iznosi 28,7 tisuća. Mid developeri bi na novi posao otišli za iznos od 22.000 kuna, a trenutno zarađuju više od 17.000. Osim plaće, na ponudu bi najviše utjecali sljedeći faktori: stručan i dobro organiziran tim, zdrava i ugodna atmosfera, stručni kolege i mentori, rad od kuće i smislenost projekta, a potom jasno definirano radno vrijeme i plaćene edukacije.
Fleksibilno radno vrijeme važnije od fleksibilnog radnog mjesta
Većina, 67 posto, preferira fleksibilno radno vrijeme nad fiksnim. Premda gotovo zanemariva razlika, ispitanici, njih 36,70 posto, preferiraju samostalan rad pred radom u timu (32,11 posto), a radije biraju strukturiranu organizaciju zadataka nego fleksibilno vodstvo. Pritom im je važnije fleksibilno radno vrijeme od fleksibilnog radnog mjesta, a čak 63 posto ispitanika ocijenilo je najvišom ocjenom utjecaj fleksibilnog radnog mjesta na odabir freelance karijere. Najčešće je to slučaj među mid developerima.
Usto, najveći postotak ispitanih freelancera od 48,62 posto idealnim tipom developerskog posla smatra razvoj vlastitog proizvoda tvrtke. Svega 3,67 posto ispitanika idealnim tipom developerskog posla smatra nedevelopersku tvrtku, dok agencije bira 7,34 posto ispitanika.
Upitani o razlozima odabira freelance karijere, najčešće navode slobodu i nezavisnost (56,67 posto), mogućnost da budu “sam svoj šef” (23,33 posto) i mogućnost izbora klijenta i projekta (20 posto). Detalji istraživanja o freelancerima dostupni su na poveznici.
U narednim će tjednima Leapbit objaviti četvrti i ujedno posljednji dio istraživanja koji se bavi pitanjem jesu li i koji benefiti i perkovi developerima važni.
Prvi dio istraživanja donosi rezultate o plaćama, kriterijima za odabir tvrtke, otkazima i preferiranoj radnoj kulturi. Prikazuje i razlike po dobnim skupinama, pozicijama, vrstama tvrtki, tehnologijama i drugim parametrima. U drugom dijelu Leapbit je sumirao rezultate vezane uz zadovoljstvo developera HR praksama zapošljavanja i onboardinga u IT tvrtkama.