Zagrepčanin Marin Soljačić na MIT-u predvodi novu revoluciju

Autor: Bernard Ivezić , 18. ožujak 2014. u 09:37
Marin Soljačić/MIT NEWS

Soljačić preko Massachusetts Institute of Technology (MIT) komercijalizira novu metodu bežičnog punjenja mobitela.

Dok je Europski parlament glasao o direktivi po kojoj će svi mobiteli u Hrvatskoj i ostatku Europske unije od 2017. obavezno dolaziti s micro USB priključkom za punjenje, u SAD-u traje utrka između tehnologija za bežično punjenje ne samo mobitela već i svih drugih električnih uređaja.

Na tržištu su tako već Duracellov Powermat bežićni punjači i baterije za iPhone5, Fultonov eCoupled tehnologijom opremljen namještaj koji bežično puni laptope i mobitele te WiTricity bežično punjenje za iPhone5.Iako su neke od tih tehnologija na tržištu već desetak godina, WiTricity, tehnologija istoimene tvrtke koju je pokrenuo znanstvenik s američkog Massachusetts institute of technology (MIT) Zagrepčanin Marin Soljačić posljednjih nekoliko godina izaziva golemi interes. Naime, osim u efikasnosti u prijenosu električne energije bežičnim putem, koja se ovisno o tipu tehnologije penje i do 98 posto, utrka se vodi i u još jednoj karakteristici – udaljenosti uređaja koji se puni od bežičnog punjača.

Upravo u tome predvodi Soljačićeva WiTricity tehnologija. Soljačić je za Poslovni dnevnik izjavio da su u WiTricity do sada uložili među inima Intel, Foxconn i Haier. No, jedna od glavnih primjena bežičnog punjenja uređaja na iole većoj udaljenosti po svemu će sudeći biti ne u dnevnim sobama već na punionicama električnih automobila."Toyota je licencirala WiTrcity tehnologiju za bežično punjenje automobila što znači da rade na tome da unutar nekoliko godina to i omoguće na svojim vozilima", kaže Soljačić. U međuvremenu je Toyota najavila da će spomenutu tehnologiju ponuditi uz neke modele Priusa i RAV4 od 2016. godine.

Zasad se za tu mogućnost spominje nadoplata od tri tisuće dolara. No, slične planove imaju Nissan, Daimler, Volvo i Tesla koji bi u iduće dvije do tri godine trebali ponuditi svoja rješenja. Planove za bežično punjenje imaju i proizvođači raznih drugih elektroničkih uređaja poput Philipsa, Sanyoa, Texas Instrumentsa i drugih.Marin Soljačić kaže da ne zna da li u Hrvatskoj znanstvenici mogu podjednako uspješno kreirati spin-off tvrtke kao što je to njemu uspjelo na MIT-u. "No, činjenica je da je MIT u tom smislu jedno od najboljih mjesta za znanstvenike na svijetu", zaključuje.

Komentirajte prvi

New Report

Close